Lontoo: Falun Dafan esittely kampuksen Interfaith-tapahtumassa

King's College London (KCL) isännöi ”Uskontojen yhdistymis” -tapahtumaa 23. maaliskuuta 2017 osana yliopiston Interfaith-viikkoa juhliakseen monimuotoisuutta ja hengellisyyttä kampuksella. Tapahtumaa mainostettiin ”yönä, jona esittävät taiteet yhdistetään uskontoon ja kulttuuriin”. Opiskelijajärjestöt esittelivät eri kulttuureja ja uskomuksia tanssin, musiikin ja runouden kautta.

Kampuksella-osiossa Falun Dafan harjoittajat osallistuivat juhlaan esittelemällä rauhallisen henkisen harjoitusmenetelmän (tunnetaan myös nimellä Falun Gong) ja jakoivat tietoa vainosta, jonka kohteeksi se on joutunut Kiinassa.

 
Falun Dafan harjoituksien esittelyä King's Collegessa

Falun Dafan harjoittajat esittelivät harjoitusliikkeitä, jotka ovat merkittävä osa menetelmää ja jakoivat kokemuksiaan perustuen Falun Dafan periaatteisiin Totuudenmukaisuus, Myötätunto ja Kärsivällisyys. Eräs harjoittajista kertoi isästään, joka oli ollut vangittuna Kiinassa 15 vuotta kieltäydyttyään luopumasta Falun Dafasta. Hänen kertomuksensa liikutti monia.

Tapahtuman järjestäjä: ”Falun Dafa ilmentää valtavaa energiaa”.

 
Collegen opiskelijajärjestön koordinaattori harjoittajien kanssa


Emma, KCL-opiskelijajärjestön koordinaattori ja uskontojen yhdistymis-tapahtuman järjestäjä, sai tietää Falun Dafasta ensimmäistä kertaa tapahtumassa. Hän sanoi olevansa iloinen nähdessään harjoitusliikkeiden esittelyä ja tuntevansa siinä valtavan energian.

”Monet ihmiset eivät vieläkään tiedä Falun Dafasta ja siitä, mitä sille tapahtuu Kiinassa. Tapahtumat, kuten tämä, ovat hyvä tilaisuus auttaa opiskelijoita tuntemaan muita kulttuureja ja uskomuksia”, sanoi Emma.

KCL Hindu ry:n puheenjohtaja: ”On hienoa, että Falun Dafan harjoittajia on lähes 100 miljoonaa!”

Seitsemän aasialaista syntyperää olevaa nuorta naista, jotka kuuluvat KCL Hindu-yhdistykseen, esittivät klassista intialaista tanssia. He olivat eri oppilaitoksista ja jaostoista. He olivat kasvaneet Euroopassa.

He saivat tietää Falun Dafasta ensimmäistä kertaa tapahtumassa. Eräs heistä sanoi: ”Te näytätte hyvin rauhallisilta. Olette hyvin rauhallisia istuessanne meditaatiossa lavalla.”

Akshaya, Hindu ry:n puheenjohtaja ja intialaisen tanssin koreografi, liikuttui harjoittajien horjumattomasta rohkeudesta Kiinassa. Hän sanoi: ”Tämä on ensimmäinen kerta, kun sain tietää Falun Dafasta. Olemme kaikki kiinnostuneita menetelmästä. Rauhallisuus ja hiljaisuus ovat mahtavia!”

”Harjoittajan kertomus vainosta oli liikuttavaa. Suurimman vaikutuksen minuun teki tieto, että lähes 100 miljoonaa ihmistä harjoittaa Falun Dafaa, vaikka sitä vainotaan Kiinassa. Todella hienoa!”

KCL:n Kristillisen Yhdistyksen puheenjohtaja: ”Ihmiset eivät voi elää ilman uskoa”

KCL:n Kristillisen Yhdistyksen puheenjohtaja oli kuullut Falun Dafasta aikaisemmin, mutta vasta tapahtumassa hän sai tietää, mitä Falun Dafa todella on, ja ymmärsi paremmin maailmanlaajuiset pyrkimykset lopettaa vaino.

Hän sanoi: ”Tiedän, että kristittyjä myös vainotaan Kiinassa. Ihmiset eivät voi elää ilman uskoa. Kertomus Falun Dafasta myös viittaa tähän.”

Hän totesi, että hänen uskonsa Jumalaan antoi hänelle rohkeutta, toivoa ja suunnan sille, mitä hän on kohdannut elämässään. ”Falun Gongissa näen saman toivon”, hän sanoi.

Englanniksi: http://en.minghui.org/html/articles/2017/3/26/162627.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.