Edistyminen yhteistyössä ja koordinoinnissa

Tervehdys kunnioitettu Mestari,
Tervehdys hyvät harjoittajatoverit

Nimeni on Eszter, olen unkarilainen harjoittaja, ja sain Fa’n vuoden 2007 lopussa. Haluaisin jakaa kultivointikokemukseni koskien yhteistyötämme.

Unkarissa olen Dafa-yhdistyksen vastuuhenkilö. Haluaisin todella tehdä osani hyvin ja auttaa yhteistyössä maamme harjoittajien välillä. Viimeisten vuosien aikana saatoin tehdä vain muutamia asioita koskien aktiviteettejamme, sillä olin kotona poikavauvamme kanssa, mutta nyt hän on melkein kolmevuotias. Tämä ajanjakso annettiin minulle mahdollisuutena astua sivuun ja päästää irti kiintymyksistäni, kuten: minulla täytyy aina olla sananvaltaa, minun on tiedettävä jokaisesta askeleesta, ja minun on kontrolloitava jokaista tekoa.

Pitkän aikaa olin aina huolissani: Mitä jos toiset tekevät virheitä tai tekevät jotakin väärin ja luovat huonon vaikutuksen totuuden selventämiseen maassamme? En tajunnut, kuinka paha pelkoni oli, ja se todella esti toisia harjoittajia. Ymmärsin, että sen takana on käsitykseni siitä, että minun ideani on paras. Nyt ymmärrän, että me kaikki olemme erilaisia persoonia ja meillä on erilaiset tavat ajatella ja toimia. Meillä on erilaiset tasot ja erilaiset polut Fa-oikaisussa.

Mestarimme voisi varmasti tehdä kaiken paremmin kuin muut, mutta hän antaa meidän perustaa mahtavan hyveemme ja hän luottaa meihin niin paljon, että hän antaa meille mahdollisuuden saada asiat selville itse. Näin ollen minun ei todella pitäisi aina huolehtia toisista.

Kun ymmärsin tämän, olen yrittänyt aktiivisesti tukea toisia heidän aloitteissaan enkä aina sano mitään, jos minulla on toinen idea jonkin tekemisestä. Jos toisen henkilön sanoma asia vaikuttaa olevan kunnossa, eikä se ole ristiriidassa Fa-periaatteiden kanssa, miksi en tukisi sitä? Lisäksi luulen, ettei joidenkin virheiden tekeminen ole ongelma, koska sitä tapahtuu liikkuessamme eteenpäin.

Menin kuitenkin toiseen ääripäähän: Minusta tuli passiivinen, enkä voinut olla todella itsevarma; joten joissakin tapauksissa kun minulla todella oli sanottavaa, en sanonut sitä.

Mestari sanoi meille Fa’n opetuksessa vuoden 2013 New Yorkin suurkaupunkialueen konferenssissa: “Toisinaan koordinaattori kuuntelee ensin toisten ideoita ennen kuin hän päättää, mikä niistä on hyvä toteuttaa. Tällaista tapahtuu. Mutta joillakin vastuussa olevilla henkilöillä ei koskaan ole mielipiteitä asioista. Heillä ei ole yhtään ideaa, eivätkä he koskaan tee asiaa sydämellään. Siinä tapauksessa tämä ei tosiaankaan toimi. Mestari on antanut vastuullesi niin monta Dafa-opetuslasta ja olettaa sinun johtavan heitä hyvin. Joten kyse on jostakin, joka sinun täytyy tehdä, ja se on sinun vastuullasi. Jos et suoriudu asiasta hyvin, tällä on suoraan tekemistä oman kultivointisi kanssa.”

Osallistun Unkarin Clear Harmony -projektiin, ja tämä tarjoaa minulla todella hyvän esimerkin hyvästä koordinoinnista ja yhteistyöstä. Minulla oli konflikti koordinaattorin kanssa pitkän aikaa. Katsoin ainoastaan hänen puutteitaan ja syytin häntä, koska artikkeleiden laatu ei ollut tarpeeksi hyvä, ja ajattelin, ettei hän todella pitänyt huolta sivustosta jne. Minulla ei ollut myötätuntoista sydäntä häntä kohtaan. En nähnyt, kuinka rankkaa hänellä saattoi olla yrittäessään onnistua niin monissa asioissa hyvin. Sitten puhuin projektin pääkoordinaattorin kanssa. Se avasi silmäni. Ymmärsin, että minun ei pitäisi olla niin kriittinen vaan tukea häntä. Minun pitäisi tarjota apuani, kun näen että jotakin on parannettava.

Kun ajatukseni muuttuivat, pystyimme kommunikoimaan avoimella tavalla. Aloin aktiivisesti auttaa artikkeleiden oikolukemisessa, ja samalla hän myös muuttui paljon. Hän on todella johtanut projektia ja kantanut vastuunsa vakavissaan. Koska yhteistyömme toimii hyvin, voin tuntea, että unkarilainen Dafa-nettisivumme loistaa kuin kulta!

Minun oli myös oikea aika ottaa vastuuni vakavammin ja koordinoida kaikkia harjoittajia ja yhdistystä hyvin. Meillä oli keskustelu tästä yhdistyksen toisen vastuuhenkilön kanssa. Hänen persoonansa on hyvin voimakas, ja meillä on usein eriäviä mielipiteitä asioiden käsittelemisestä. Vaikutti siltä, että hän oli menossa toiseen suuntaan kuin minä olisin halunnut.

Ajattelin aina Mestarin sanoja luennossa Olkaa ahkerampia: “Joten haluan kertoa teille, että tästä päivästä lähtien jokaisen projektin pääkoordinaattori – se tärkein koordinaattori – on kyseisen projektin edustaja. Tämä pitää paikkansa yhtä lailla jokaisen alueen Dafa-yhdistyksen koordinaattorin kohdalla. Hän on sen edustaja. Mitä tahansa koordinaattori tekeekin, edellyttää sinulta tai mistä hän päättää – toteuta se ilman ehtoja.”

En voinut ymmärtää, miksi hän riiteli kanssani, ja tunsin itseni avuttomaksi. En halunnut väkisin työntää mielipidettäni, vaan otin yleensä sen sijaan askeleen taaksepäin. Joten kun aika kului, kehitin taipumuksen olla sanomatta mitään konfliktin saapuessa. En ajatellut sen olevan ongelma. Ajattelin, ettei minulla ole kiintymystä asemaani.

Kerran eräässä meidän välisessä keskustelussamme tämä kysymys tuli esiin, ja saatoimme puhua avoimesti tästä ongelmasta. Hän oli hyvin pahoillaan näistä konflikteista. Havaitsimme, että suurin ongelma oli se, ettemme kommunikoineet hyvin. Tajusin, että minun on otettava vastuuni paljon vakavammin. Vaikka minulla ei ole kiintymystä itseni esiin tuomiseen, minun pitäisi esittää osani hyvin. Kyse on siitä, pystynkö koordinoimaan hyvin alueellamme.

Keskustelumme johti välittömästi positiiviseen muutokseen. Me molemmat työskentelemme yhdessä Free China -projektissa. Varsin pitkään emme saaneet mitään vastausta tietyltä henkilöltä, joka voisi tarjota meille oikein hyvän paikan näytöksiä varten. Soitimme hänelle monta kertaa ja kirjoitimme sähköposteja, mutta mitään ei tapahtunut. Koordinointia koskevan kokemustenjakomme jälkeen kyseinen henkilö lähetti meille välittömästi sähköpostin. Hän pahoitteli ja kirjoitti, että hän oli täysin unohtanut elokuvan, ja meidän tulisi lähettää hänelle päivämäärät jotka meille sopivat, eikä asiassa pitäisi olla mitään ongelmaa.

Joten tällaisella yhteistyöhön liittyvällä konfliktilla on ollut valtava vaikutus. Konfliktit voivat olla pinnalla tai piilossa. Me molemmat käsitimme, että kun meillä on ongelma tai tunnemme sisäistä erimielisyyttä toisen harjoittajan kanssa, meidän ei pitäisi piilottaa sitä ja vain istua ongelman päällä. Meidän tulisi puhua siitä avoimesti niin pian kuin mahdollista, jotta pahuus ei voi käyttää sitä hyväksi.

Mestari sanoi jingwenissä Olkaa ahkerampia: “Jos ette onnistu tekemään hyvää yhteistyötä, pahuus tulee tosiaan käyttämään hyväksi heikkouksianne ja tulette kärsimään valtavia menetyksiä. Tämä tarkoittaa menetyksiä niin yksilöllisessä kultivoinnissanne kuin ryhmäprojekteissa, jotka on tarkoitettu tuntevien olentojen pelastamiseen.”

Otan tämän nyt hyvin vakavasti. Meillä on ollut monia koetuksia tässä suhteessa. Matkalla autolla takaisin Unkariin kokouksesta Saksasta me neljä harjoittajaa ja kaksivuotias poikani pysähdyimme lepäämään. Olimme hyvin väsyneitä ja puhuimme epäkunnioittavasti toisista harjoittajista ja pilailimme. Ajatuksemme eivät olleet oikein emmekä kiinnittäneet tähän huomiota. Hetken päästä automme alkoi savuttaa eikä liikkunut enää. Olimme lähellä ostoskeskusta, joten voisimme jäädä sinne muutamaksi tunniksi. Lähetimme oikeamielisiä ajatuksia ja ajattelimme ongelman aiheuttajaa. Me kuitenkin syytimme toisiamme. Lopulta unkarilainen harjoittajatoveri tuli hinaamaan automme ja vei meidät kotiin. Meille tuli suuria taloudellisia menetyksiä. Myöhemmin, kun luin yhteistyöstä, muistin tämän tapauksen ja ymmärsin, että meillä oli tämä koettelemus, koska meillä oli huonoja ajatuksia toisista harjoittajista.

Minulla oli yhteistyöongelmia myös kotona mieheni kanssa. Syytimme toisiamme monia kertoja taloudellisista vaikeuksista ja riitelimme usein. Yritimme katsoa sisäänpäin ja löytää kiintymyksemme. Joka kerta löysimme monia asioita, mutta sillä ei ollut suurta muutosta. Eräänä päivänä näin kaksi harjoittajatoveria, pariskunnan, jotka ystävällisesti auttoivat toisiaan työssään. Silloin ymmärsin, miten syvällä ongelmamme juuret olivat. Kyse oli täsmälleen siitä, ettemme voi tehdä hyvää yhteistyötä keskenämme. Tästä syystä kärsimme noita menetyksiä. Vähän aikaa sitten onnistuimme myymään tonttimme, joka oli ollut myytävänä vuosia, ja nyt voimme pärjätä niillä rahoilla.

Yhteistyömme on myös vahvistunut päivittäisen Fa-opiskelumme myötä, jonka aloitimme joitakin kuukausia sitten inspiroituneina erään australialaisen harjoittajan kokemuksesta. Joka aamu klo 5 tapaamme Internetissä ja luemme yhden luennon Zhuan Falunista sekä jaamme lyhyen aikaa kokemuksia. Tämä oli minulle suuri askel, sillä ennen tätä heräsin aina myöhään, ja minulla oli epäsäännöllinen elämäntapa. Yritin opiskella aikaisin aamulla Fa’ta kultivointini ensimmäisenä vuotena, mutta en pystynyt pysymään järkähtämättömänä siinä ajassa. Nytkin herääminen oli minulle suuri ongelma ensimmäisen kuukauden ajan. Mutta tiesin, että tämä on mahtava mahdollisuus, ja kun kuulen toisten äänen, en varmasti mene takaisin nukkumaan enkä varmasti kadu sitä. Se, että heräämme viideltä opiskelemaan Fa’ta, on suuri tuki. Jotkut meistä myös soittavat toisille, kun he eivät saa herättyä. Joskus paikalla on useita harjoittajia. Ymmärsin, että kultivointiympäristömme on myös paljon parempi, koska opiskelemme yhdessä. Tietenkin menemme myös opiskelemaan yhdessä kasvotusten, mutta tämä säännöllinen Fa-opiskelu aamulla on todella saanut eroja aikaan.

Tämän kokemuskertomuksen kirjoittaminen ei ole helppo kultivointiprosessi. Kohtasin kirjoittaessani monia asioita. Kirjoitin kertomuksen uudelleen ainakin neljä kertaa, koska minussa tapahtui niin monia muutoksia tämän prosessin aikana. Oli myös aikoja, kun melkein luovutin, mutta pidin sitä koetuksena, joka minun pitäisi läpäistä. Minulla oli todella voimakas kiintymys taipua toisten harjoittajien mielipiteisiin – en halunnut heidän ajattelevan minusta pahasti, ja tämä aiheutti suuren solmun kaulaani, ja se hävisi vasta kun käsitin tämän kiintymyksen.

Saatoin muistaa asiat, joita en tehnyt hyvin vuosien mittaan, kuten myös valaistumiseni. Ensimmäistä kertaa saatoin todella nähdä edistymisen prosessin. Haluaisin todella tehdä paljon useampia asioita pelastamaan tuntevia olentoja.

Käsitin myös, että monissa tapauksissa sanani menivät äärimmäisyyksiin. Tämä on myös kiintymys. Ajattelin sitä ja näin, että asiat eivät todella olleet niin mustavalkoisia. Joten se oli todella hyödyllinen prosessi nähdä ja oppia, missä voisin edistyä.

Haluan kiittää Euroopan Fa-konferenssia minulle antamastaan mahdollisuudesta. Yllä oleva on vain rajoittunut ymmärrykseni omalla tasollani. Olkaa ystävällisiä ja osoittakaa kaikki sopimattomat asiat.

Haluaisin päättää kertomukseni Mestarin sanoihin jingwenistä Varoittava neuvo: “Jos jokainen teistä voi ymmärtää Fa’ta mielenne syvyydestä, se tulee todella olemaan ilmentymä Fa’sta, jonka voima ei tunne rajoja – mahtavan Buddha Fa’n uudelleen ilmestyminen ihmisten maailmaan!”

Kiitos!

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.