Suomi: Falun Dafa –yhdistys piti lehdistötilaisuuden Helsingissä tuoden esille Kiinan ihmisoikeustilanteen

Toukokuun 13. päivä 2004 pidettiin lehdistötilaisuus Silja Linen laivalla Helsingissä liittyen Kiinan ihmisoikeuksiin ja Falun Gongin vainoon.

Suomen Falun Dafa –yhdistyksen edustaja avasi tilaisuuden. Hän kertoi lyhyesti puhujien taustat ja viittasi useisiin seminaareihin, joita on pidetty viime viikon aikana Skandinaviassa, mm Ruotsin eduskunnassa Tukholmassa ja ne koskivat ihmisoikeuksia Kiinassa. Hän kertoi, että samana päivänä puhujat tapaisivat poliitikkoja ulkoministeriössä sekä eduskunnassa.

Kiinan ihmisoikeustilanteesta esimerkkinä Falun Dafa yhdistyksen edustaja kertoi viime tammikuussa sattuneen Ranskan tapauksen, missä Kiinan hallitus painosti Ranskaa rikkomaan Falun Gongin harjoittajien ihmisoikeuksia. Ranskan poliisi pidätti painostuksesta Falun Gongin harjoittajia, ja kertoivat syyksi mm. että keltainen väri oli laiton sinä päivänä. Keltainen väri on yleinen Falun Gongin mielenilmauksissa käytetty väri. Tämä oli yksi vakava esimerkki siitä, kuinka pitkälle johtajat Kiinan hallinnossa ovat valmiina menemään estääkseen totuutta Jiang Zeminin käynnistämästä Falun Gongin vainosta tulemasta päivän valoon.

Tilaisuudessa oli paikalla toimittajia useista lehdistä, Aamulehdestä, Huvudstadsbladetista, Iltasanomista, sekä Ylen radiouutisista että STT:stä

Jane Dai Zhizhen 4-vuotiaan tyttärensä Fadun kanssa todisti miten hänen perheensä oli joutunut kärsimään Kiinassa Falun Gongin vainon vuoksi. Hänen miehensä kidutettiin kuoliaaksi eräällä vankileirillä kaksi vuotta sitten. Jane Dai sai tiedon tästä internetin Clearwisdom -verkkosivujen kautta. Kun hänen miehensä sisko meni tunnistamaan ruumiin, myös hänet vangittiin ja lähetettiin pakkotyöleirille. Jane Dain appi kuoli suruun lyhyen ajan sisällä. ”Perheeni hajosi vainon takia”, Dai sanoi. Perheensä tragediasta lähtien Jane Dai on matkustanut ympäri maailmaa yhdessä tyttärensä kanssa antaakseen tietoa Falun Gongin harjoittajien vainosta Kiinassa. Hän sanoi, että useita tuhansia perheitä on saanut kärsiä kuten hänen perheensä. Hän päätti puheensa vedoten kaikkiin äiteihin maailmassa, että he auttaisivat Falun Gongin vainon loppumisessa Kiinassa. Radio haastatteli Jane Daita lehdistötilaisuuden jälkeen.

Erping Zhang Yhdysvalloista, joka johtaa riippumatonta tutkimusjärjestöä, Aasian Tutkimusyhdistystä (Association for Asian Research) kertoi Kultaisesta kilvestä (internet-saarrosta Kiinassa) ja kuinka ihmiset ovat joutuneet kärsimään siitä. Erping Zhang puhui avoimemman yhteiskunnan tärkeydestä Kiinassa, jossa ihmiset saisivat nauttia oikeudesta informaatioon. Zhang kertoi myös kuinka Kiinan hallitus tuli Falun Gongia ennen vuotta 1998. Hänen mukaansa hallitus järjesti kursseja ja kutsui Kiinan suurlähetystöön New Yorkissa Falun Gongin opettajan Li Hongzhin puhumaan Falun Gongista. Vasta kun harjoittajien määrä ylitti kommunistipuolueen jäsenmäärän vuonna 1998, alkoi Kiinan silloinen presidentti Jiang Zemin kokea sen hälyttäväksi. Niinpä hän käynnisti ankaran vainon Falun Gongia vastaan heinäkuussa 1999. Koko vaino perustuu valtion propagandaan, josta Erping Zhang mainitsi lukuisia esimerkkejä toimittajille.

Harry Wu Yhdysvalloista, joka on ollut poliittinen vanki Kiinassa 19 vuotta ja joka johtaa sekä Kiinan Informaatiokeskusta että Laogai Tutkimussäätiötä (China Information Centre and Laogai Research Foundation) kertoi kokemuksistaan vankileiriltä ja kuinka Laogai-järjestelmä on rakennettu.

Harry Wu kertoi omasta näkemyksestään länsimaisesta kaupankäynnistä Kiinan kanssa. Hän sanoi, ”Jos yritykset tekevät kauppaa Kiinan kanssa, se ei auta ihmisoikeuksia Kiinassa. Yrityksenne auttaa ainoastaan kuolemaisillaan olevaa kommunistipuoluetta Kiinassa. Joten älkää tulko luokseni ja sanoko, että autatte tavallisia ihmisiä, demokratiaa tai ihmisoikeuksia Kiinassa". Harry Wu:n mukaan Kiinan hallitus käyttää ulkomaisia sijoituksia pitääkseen kontrollin ja valtansa. Hän kertoi, että vähintään 55 miljoonaa ihmistä on vangittuna työleireillä.

Wu kertoi, että työleiri tekee kahdenlaisia tuotteita: 1) Tuotteita joita tehdään pakkotyön avulla ja 2) ihmisiä tuotteina, mukautettuna (aivopestynä) yhteiskuntakelpoiseksi. Vangin täytyy tunnustaa se, mistä häntä syytetään muuten häntä pahoinpidellään kunnes hän tunnustaa, hänen täytyy luopua uskostaan tai vakaumuksestaan ja sen jälkeen muuntua. ”He muuttavat ihmiset roboteiksi”, Harry Wu sanoi.

Hän sanoi myös, että puhutaan paljon siitä että Kiina on muuttumassa. ”On varmasti muutoksia taloudellisessa tilanteessa, mutta hyvin vähän on muuttunut. Laogai on sama järjestelmä kuin se on aina ollut, mutta sinne on tullut uusia ryhmiä kuten tiibetiläiset, katolilaiset, ”internet-rikolliset ja Falun Gong,”

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.