Ranska: Pariisissa Falung Gong -tapahtumia 20 vuotta jatkuneen vainon vuosipäivänä

Pariisin Falun Gongin harjoittajat järjestivät tapahtumia 19. ja 20. heinäkuuta 2019 muistuttamaan 20 vuotta kestäneestä rauhanomaisesta vastarinnastaan Kiinan kommunistipuolueen (KKP) vainoa vastaan. Kansalliskokouksen jäsenet Francoise Hostalier ja Éric Alauzet sekä senaattori Sylvie Vermeillet lähettivät kirjeitä, joissa he ilmaisivat tukensa Falun Gongille.

Mielenilmaisu Kiinan suurlähetystön edessä

Harjoittajat järjestivät mielenilmauksen Pariisin Kiinan suurlähetystön edessä 19. heinäkuuta.

Mielenilmaisu Kiinan suurlähetystön edessä tietoisuuden lisäämiseksi KKP:n 20 vuotta kestäneestä Falun Gongin vainosta

Ranskan Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja Tang Hanlong puhui tapahtumassa

Ranskan Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja Tang Hanlong sanoi mielenilmauksessa: ”Kiinan kommunistipuolue on herjannut Falun Gongia, vanginnut, kiduttanut ja määrätietoisesti aivopessyt harjoittajia. Tietojemme mukaan 4 326 kuolemaa on vahvistettu. Se on kuitenkin paljon vähemmän kuin kuolemien tosiasiallinen määrä, koska tällaista tietoa on rajoitetusti.

”Tämä törkeä vaino alkoi, koska kommunistipuolue pelkäsi Falun Gongin suosiota, siitä huolimatta, että Falun Gong on perinteinen kultivointimenetelmä, joka opettaa totuudenmukaisuutta, myötätuntoa ja kärsivällisyyttä.” Tang kehotti presidentti Macronia nostamaan esille Falun Gongiin kohdistuvat ihmisoikeusrikokset puhuessaan Kiinan johtajien kanssa.

Paraati ja aktiviteetti Place du Louvrella

Yli 1000 Falun Gongin harjoittajaa oli mukana paraatissa ja aktiviteetissa Place du Louvrella 20. heinäkuuta ja vaati vainon lopettamista. Tian Guo -marssiorkesteri johti paraatia, jota seurasivat lohikäärmetanssijat, bannerit, taivaalliset neidot, vyötärörumpuryhmä ja ryhmä harjoittajia tekemässä harjoitusliikkeitä. Kulkue eteni läpi kiinalaisen yhteisön, pitkin Pariisin vilkkaimpia alueita ja tärkeimpien nähtävyyksien kautta päätyen Place du Louvreen.

Falun Gong-paraati kulki Pariisin tärkeimpien nähtävyyksien kautta

Tri Harold King, Ranskan lääkärit elinryöstöjä vastaan -järjestön (DAFOH) yhteyshenkilö, puhui tapahtumassa

Ranskan lääkärit elinryöstöjä vastaan -järjestön (DAFOH) yhteyshenkilö tri Harold King sanoi puheessaan, että Falun Gongin harjoittajat olivat suurin elinryöstöjen kohderyhmä Kiinassa ja tärkein elinten lähde. Hän ihaili Falun Gongin harjoittajia heidän rauhanomaisesta ja vahvasta sitoutumisestaan paljastaa nämä rikokset.

Marie-Françoise Lamperti, (President of Act for Human Rights), ilmaisi tukensa Falun Gongille mielenilmauksen aikana

Marie-Françoise Lamperti, (President of Act for Human Rights) sanoi, että Falun Gongin harjoittajien rohkeus ja hyveet olivat ihailtavia. Hän oli hyvin liikuttunut nähdessään aktiviteetteja ja halusi ilmaista tukensa henkilökohtaisesti.

Tuki poliitikoilta

Francoise Hostalier, kansalliskokouksen jäsen

Kansalliskokouksen jäsen Francoise Hostalier kirjoitti tukikirjeessään: ”Tämä surullinen päivä merkitsee 20 vuotta harjoituksenne raakaa ja täysin perusteetonta tukahduttamista, ja olen pahoillani siitä, etten voi fyysisesti olla teidän keskuudessanne tänä vuosipäivänä. Se merkitsee 20 vuotta mielivaltaista vankeutta, 20 vuotta kidutusta, 20 vuotta Kiinassa, missä kaikista niistä, jotka kieltäytyivät luopumasta vakaumuksestaan tuli yhteiskunnan hylkiöitä ilman oikeutta elää.

”Kuitenkin te vain uskotte universaaleihin periaatteisiin, jotka on tiivistetty kolmeen sanaan: Totuudenmukaisuus, Myötätunto ja Kärsivällisyys.

”Euroopan parlamentti on kahdesti tuominnut tämän ihmisten elinkaupan, vuosina 2013 ja 2016. Ranska edistää bioetiikkalaeissaan elinten lahjoittamisen vapautta. Siksi se ei voi hyväksyä kansainvälistä elinkauppaa ihmishenkien kustannuksella ja etteivät ranskalaiset asiakkaat tietäisi elinten alkuperää.

“Rakkaat ystävät, ette ole milloinkaan vastanneet väkivaltaan väkivallalla. Ranskan tasavallan luottamushenkilönä olen ylpeä voidessani edustaa sitä ja osoittaa sen arvot. Haluan sanoa: ’Hyvin tehty!’ Historia todistaa, että olette oikeassa ja palkitsee teidät, koska tarjoatte mallin joustavuudelle ja rauhanaatteelle. Annan teille kaiken tukeni ja lopuksi sanon teille, kuten Tiananmenin aukiolla pidätetyt rauhanomaiset mielenosoittajanne sanoivat: "Falun Dafa on mahtava!"

Senaattori Sylvie Vermeillet

Senaattori Sylvie Vermeillet sanoi harjoittajille: "Paraati paljastaa järjestelmän mustan sydämen, joka tukahduttaa demokraattisen ajattelun vapauden."

Senaattori Sylvie Vermeillet kirjoitti: ”Paraatinne Pariisissa tänään muistuttaa meitä kiinalaisten nuorten rauhallisesta ja ainaisesta ponnistelusta. Paraati paljastaa järjestelmän mustan sydämen, joka tukahduttaa demokraattisen ajattelun vapauden. Teillä on täysi tukeni tässä taistelussa ihmisoikeuksien ja vapauden puolesta sekä elinkaupan torjunnassa.

"Minä ja kollegani parlamentissa työskentelemme aina ahkerasti pitääksemme Ranskan Euroopan unionin mukaisena tuomitsemalla elinryöstöjen kauheuden kuten myös poliittisen järjestelmän harjoittaman toisinajattelijoiden mustamaalaamisen ja tukahduttamisen."

Éric Alauzet, kansalliskokouksen jäsen

Kansalliskokouksen jäsen Éric Alauzet ilmaisi tukikirjeessään solidaarisuutensa Falun Gongin harjoittajille: ”Koko Kiinan kattava elinryöstöjärjestelmä tuottaa vuosittain miljardeja euroja ja maksaa kymmenien tuhansien ihmisten elämän.

”Ranskan, ihmisoikeuksien kotimaan, on oltava linjassa EU:n kanssa, joka tuomitsi tämän käytännön päätöslauselmalla vuonna 2013 ja viimeksi kirjallisella julistuksella WD48 ... Euroopan unioni pyytää myös jäsenvaltioitaan nostamaan elinryöstöasian esille ja suosittelee, että ne tuomitsevat julkisesti elinsiirtojen väärinkäytöt Kiinassa ja kehottavat niitä asettamaan syytteeseen ne, jotka osallistuvat näihin käytäntöihin."

Tuki yleisöltä

Monet ihmiset seurasivat aktiviteetteja ja ilmaisivat tukensa.

Lucky Jacob (oikealla) ja Laure Jacob tuomitsevat vainon. Lucky sanoi: "Falun Gong kuuluu kiinalaisille."

Lucky sanoi: ”Paraati kosketti minua paljon. Tämä harjoitusmenetelmä kuuluu kiinalaisille. Tuen vainon uhreja. Se tulisi paljastaa! ”

Laure sanoi: ”Totuudenmukaisuus-Myötätunto-Kärsivällisyys on kiinalaisten kulttuuria. Kuinka kauheaa vaino onkaan, se ei voi estää ihmisiä tekemästä tätä valintaa. Sillä tavalla asioiden tulisi olla. Olemme onnekkaita todistaessamme sitä. Paraati on kaunis tapa tuoda aatteenne esille.”

Pauline Lieunard ja hänen ystävänsä tukevat Falun Gongin pyrkimyksiä lopettaa vaino.

Pauline, projektipäällikkö Pariisissa, sanoi: ”On uskomatonta, että olimme täysin epätietoisia vainosta Kiinassa. Siitä pitäisi tietää enemmän. Tuemme teitä. Seisomme vierellänne!”

Uudet harjoittajat José (vas.), Pierre (kesk.) ja Sébastien puhuvat positiivisista muutoksista, joita he ovat kokeneet harjoittamalla Falun Gongia.

Kynttilävigilia

Falun Gongin harjoittajat pitivät kynttilävigilian Ihmisoikeuksien Aukiolla Eiffel-tornin luona illalla 20. heinäkuuta. Keltaisiin T-paitoihin pukeutuneina he meditoivat surren vainojen uhreina menehtyneitä harjoittajia.

Harjoittajat pitivät kynttilävigilian Ihmisoikeuksien Aukiolla vainon uhreina menehtyneiden harjoittajien muistoksi.

Saatuaan tietää vainosta turistit allekirjoittavat vetoomuksen, jossa vaaditaan sen lopettamista.

Liu Yumei pitelee sisarensa kuvaa. Hänen sisarensa Liu Yueqing kuoli 40-vuotiaana kidutuksen seurauksena.

Harjoittaja Liu Yumei’n siskoa, Liu Yueqingia, kidutettiin vakavasti, häntä muun muassa pidettiin tiikeripenkissä ja hänelle annettiin sähköshokkeja vain siksi, että hän vetosi Falun Gongin puolesta Pekingissä. Hän kuoli 40 vuoden ikäisenä pakkotyöleirillä harjoitetun vainon seurauksena. Yumei’ta itseään kidutettiin 30 eri tavalla hänen ollessaan Kiinassa. Hänet vapautettiin lääketieteellisin perustein, kun hän oli kuolemaisillaan. Hän onnistui pakenemaan Kiinasta.

Monet ihmiset olivat vihaisia ja järkyttyneitä, kun he saivat tietää vainosta. Jotkut olivat ihmeissään: ”Tämä on vakavaa. Miksi siitä ei ole raportoitu televisiossa?” Jotkut muut ihmiset kysyivät, miten he voisivat auttaa.

Englanniksi: http://en.minghui.org/html/articles/2019/7/30/178650.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.