Tšekin senaatti hyväksyy päätöslauselman, joka vaatii Kiinaa lopettamaan Falun Gongin vainon

Tšekin parlamentin senaatti hyväksyi päätöslauselman, jossa tuetaan vainottuja ryhmiä Kiinassa, mukaan lukien Falun Gongin harjoittajat, kristityt, uigurit ja tiibetiläiset.

Päätöslauselma nro 131 hyväksyttiin 20. maaliskuuta 2019. Siinä pyydettiin Tšekin presidenttiä ja hallitusta vaatimaan, että Kiina noudattaa kansainvälisiä ihmisoikeusyleissopimuksia lopettamalla näiden ryhmien vainon ja vapauttamalla kaikki mielipidevangit.

Päätöslauselma oli vastaus valtakunnalliseen vetoomukseen, joka koski "Kiinan kommunistisen hallinnon sitoutumista Falun Gongin harjoittajiin kohdistuvaan kansanmurhaan". Yli 37 000 tšekkiä allekirjoitti vetoomuksen.

Falun Gong on vainotuin ryhmä Kiinassa. Vuonna 1999 kiinalaisia menetelmän kannattajia oli noin 100 miljoonaa. Ihmiset, jotka seuraavat tämän Buddha-koulun opetuksia, ovat Kiinan hallinnon vainoamia ja heitä "uudelleen koulutetaan" maan vankilajärjestelmässä.

Kopio senaatin päätöslauselmasta nro 131

Tšekin Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja Veronika Sunova puhuu senaatin kuulemisessa.

”Tänään”, sanoi Tšekin Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja Veronika Sunova, ”on mahdollisuus antaa toivoa niille, joita kidutetaan, koska he uskovat totuudenmukaisuuteen, myötätuntoon ja kärsivällisyyteen. Voidaan tarjota tukea miljoonille ihmisille, jotka ovat kärsineet vainosta lähes kaksi vuosikymmentä.

"Voit olla mukana lähettämällä signaaleja, jotka saattavat estää toisia vainoajia tekemästä rikoksia."

Senaattori Marek Hilser (puhuja)

Senaattori Marek Hilser sanoi: ”Olemme maa, joka on kokenut kommunistisen totalitaarisen hallinnon: Olemme kokeneet kommunistisen politiikan, olemme kokeneet teloituksia poliittisista syistä, olemme kokeneet vankeutta ja olemme kokeneet sensuuria.

”Tiedämme hyvin mitä tarkoittaa, kun loukataan ihmisoikeuksia eikä kunnioiteta vapautta. Siksi mielestäni meidän maamme pitäisi näiden kokemusten perusteella olla herkkä ihmisoikeusloukkauksille muualla maailmassa kuten myös arvoille, joita on poljettu."

Hän huomautti myös, että siitä, miten hallinto käyttäytyy omaa kansaansa kohtaan, voi ennustaa, miten se käyttäytyy muita kohtaan maailmassa. Hilserin mukaan Kiinan hallitus on hyvin aggressiivinen, eikä siinä oteta huomioon ihmisoikeuksia, kuten oikeutta oikeudenmukaiseen oikeudenkäyntiin, oikeutta uskonvapauteen ja oikeutta sananvapauteen. ”Jos olemme hiljaa, se tarkoittaa, että olemme samaa mieltä”, tri Hilsher sanoi.

Senaattori Pavel Fischer (puhuja)

"Jos luemme läpikotaisin YK:n ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen, havaitsemme, että Kiinan hallitus rikkoo jokaista sen artiklaa", sanoi senaattori Pavel Fischer.

Senaattori Fischerin mukaan työleirien seinien takana olevilla vangeilla ei ole oikeuksia. ”Ihmisestä tulee ’elinpankki’ [elinsiirtoa tarvitseville]. Terveiltä, eläviltä ihmisiltä on otettu pois heidän kehonsa hallinta, jotta voidaan siirtää korkeinta laatua [niille, jotka tarvitsevat elimiä]. Ei ole sattumaa, että nämä leirit ovat hyvin lähellä sairaaloita biologisen materiaalin hajoamisen välttämiseksi.”

Vaclav Chaloupek (puhuja)

Senaattori Vaclav Chaoupek sanoi: ”Olemme vähitellen oppineet tosiasiat elinryöstöistä. Nämä tosiasiat ovat niin pelottavia ja niin hirvittäviä, että emme pysty kuvittelemaan sitä."

Senaattori Vaclav Hampl (puhuja)

”Kiitän kansalaisia, jotka toteuttamalla ja osallistumalla tähän vetoomukseen toivat tämän asian senaatin tietoon. Mielestäni se on yksi monista tapauksista, joissa kansalaisten ja senaatin välinen yhteistyö on ollut erittäin tuottavaa”, sanoi senaattori Vaclav Hampl.

”Tšekin tasavalta on todellakin yksi niistä maista, joissa elinsiirtoja on tehty jo vuosia. Me näemme huippuluokan lääketieteellisiä ihmeitä, kun kyse on minkä tahansa elimen siirrosta, jopa aikana, jolloin olimme kommunistisen hallinnon alaisuudessa. Ja silloinkin, sen hallinnon aikana, josta minulla ei ole mitään hyvää sanottavaa, kukaan ei olisi uskaltanut uhrata elävää ihmistä hänen elintensä vuoksi. Se on jotain, mitä edes tämä valitettava hallintojärjestelmä ei hyväksynyt.”

Senaattori Jaromira Vitkova

Senaattori Jaromira Vitkova sanoi, että rikokset ihmisyyttä vastaan on ehkäistävä ajoissa ennen kuin ne karkaavat käsistä, kuten juutalaisten tuhoaminen toisen maailmansodan aikana.

”Viime viikolla”, senaattori Vitkova sanoi, ”Boskovicessa muisteltiin juutalaisten siirtämistä vuonna 1942 marssittamalla getosta rautatieasemalle. Mielestäni on välttämätöntä ymmärtää, miten tämä tragedia syntyi, koska se ei alkanut vuonna 1942. Se alkoi Saksassa hyökkäyksenä juutalaisia vastaan paljon aikaisemmin. On välttämätöntä pysyä näissä asioissa ja pysäyttää ne kaikissa maissa ja milloin tahansa”, senaattori Vitkova sanoi.

Vetoomusta tukivat myös valtiosta riippumattomat järjestöt, kuten Tšekin Helsinki-komitea ja Amnesty International sekä entinen kulttuuriministeri Daniel Herman, entinen ihmisoikeusvaltuutettu Monika Šimůnková, Jan Payne Charlesin yliopistosta ja muita.

Englanniksi: http://en.minghui.org/html/articles/2019/3/26/176282.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.