Ihmisoikeuksien päivä 2013: Maailmanlaajuiset tapahtumat Kiinan elinryöstöjen lopettamiseksi

(Minghui.org) Joulukuun 10. päivänä 1948 YK:n yleiskokouksessa otettiin käyttöön ihmisoikeuksien yleismaailmallinen julistus – ensimmäinen maailmanlaajuinen ilmaus oikeuksista, joihin kaikki ihmiset ovat luonnostaan oikeutettuja. Vuonna 1950 yleiskokous julisti tämän päivän ihmisoikeuksien päiväksi. Tästä yli puolen vuosisadan takaisesta uraauurtavasta julistuksesta lähtien ihmisoikeuksien päivänä 10. joulukuuta on maailmanlaajuisesti järjestetty tapahtumia, joissa tuodaan esiin ympäri maailmaa tapahtuvia ihmisoikeusrikoksia.

Tänä vuonna kansalaisjärjestöt, hallitukset ja Falun Gongin harjoittajat järjestivät erilaisia tapahtumia ihmisoikeuspäivän aikaan vastustaakseen elinryöstöjä Kiinassa ja vaatiakseen Falun Gongin harjoittajiin kohdistuneen 14 vuotta kestäneen vainon lopettamista.


Falun Gongin harjoittajat pitivät lehdistötilaisuuden YK:n päämajan edessä New Yorkissa 10. joulukuuta ja tiedottivat siellä Kiinan hallintojärjestelmän toimeenpanemasta julmasta vainosta ja elinryöstöistä elossa olevilta mielipidevangeilta.

Kansalaisjärjestön laatima uusi erikoisjulkaisu julkaistiin ihmisoikeuksien päivänä

Wang Zhiyuan, edustaja World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong (WOIPFG) -järjestöstä ilmoitti raportista “Erikoisjulkaisu todisteista, jotka koskevat KKP:n elinryöstöjä eläviltä Falun Gongin harjoittajilta” lehdistötilaisuudessa YK:n päämajan edessä New Yorkissa. Raportissa käsitellään yksityiskohtaisesti pitkäaikaisten tutkimusten todistusaineistoa, mukaan lukien äänitettyjä puhelinkeskusteluja ja todistajien lausuntoja.

“Erikoisjulkaisussa” listattiin 19 äänitettyä puhelinkeskustelua ja muita tutkimusraportteja. Raportissa on kohta, jossa elinryöstön todistanut mellakkapoliisi kuvailee koko prosessin, kun hän näki työtehtävää suorittaessaan, miten elossa olleelta Falun Gongin harjoittajalta poistettiin sydän.

Puhelinkeskusteluissa tutkijat teeskentelivät olevansa potentiaalisia elinten vastaanottajia. Lääkärit Kiinan elinsiirtokeskuksissa kautta maan, mukaan lukien Pekingissä, Tianjinissa, Shanghaissa, Wuhanissa, Guangdongissa ja Guangxissa myönsivät käyttävänsä Falun Gongin harjoittajien luovuttamia elimiä ja menevänsä niinkin pitkälle, että he takaavat elinsiirron 1-2 viikon sisällä.

Chen Qiang, munuaissiirtojen yhteyshenkilö Elinsiirtojen osastolta Sotilassairaalasta nro. 307, Fengtain alueelta Pekingistä, myönsi, että elinkaupan takana ovat yhteisvoimin hallituksen virkamiehet, poliisi ja vankilajärjestelmä. Hän sanoi voivansa tarjota tietoa vahvistamaan tosiasian, että elinten luovuttajat olivat Falun Gongin harjoittajia. Poliisi Jinzhoun rikosoikeudesta sanoi selvästi, että Falun Gongin harjoittajien elimiä voi saada hinnasta riippuen.

DAFOH: 1,5 miljoonaa ihmistä sanoo “Ei” elinryöstöille

DAFOH (Lääkärit elinryöstöjä vastaan) -järjestön alulle panema maailmanlaajuinen vetoomus, keräsi lähes 1,5 miljoonaa allekirjoitusta yli 50 maasta neljästä maanosasta vuoden 2013 heinäkuun ja marraskuun välillä. Vetoomuksessa vaaditaan YK:ta ryhtymään toimeen auttaakseen lopettamaan eliryöstöt Kiinassa. DAFOH vei henkilökohtaisesti nämä allekirjoitukset YK:n päämajaan Genevessä 9. joulukuuta ja järjesti lehdistötilaisuuden ilmoittaakseen tuloksista ihmisoikeuksien päivänä 10.12.

Saksalaiset vastustavat vainoa

Joka päivä sadat turistibussit Britanniasta, Ranskasta, Hollannista ja Belgiasta ajavat suurelle Colognen katedraalille Saksaan. Tällä suositulla turistipaikalla Falun Gongin harjoittajat ovat viime aikoina keränneet allekirjoituksia Society for Human Rights (ISHR/IGFM) -järjestön vetoomukseen ja vaatineet kiinalaisen Falun Gongin harjoittajan, Lu Kailin (mies) välitöntä vapauttamista. Monet turistit ja paikalliset asukkaat allekirjoittivat kyseisen vetoomuksen sekä myös elinryöstöjen vastaisen vetoomuksen.

Saksalaiset allekirjoittavat vetoomuksen Lu Kailin vapauttamiseksi ja elinryöstöjen lopettamiseksi.

Vetoomuksessa kerrottiin, että Lu Kaili on lakimies Kiinan Dalianista, Liaoningin maakunnasta, ja hän meni vuonna 2000 Pekingiin vedotakseen Falun Gongin puolesta. Hän on ollut siitä lähtien vangittuna pakkotyöleireillä, joissa häntä on kidutettu. Lu tuomittiin 10 vuodeksi vankeuteen vuonna 2006. Hänet vangittiin Yongkoun vankilaan ja siirrettiin myöhemmin Panjinin vankilaan.

Lu’lle annettiin iskuja sähköpampulla useiden tuntien ajan yhden päivän aikana, ja hänelle jäi vaurioita kaikkialle kehoonsa. Hän halvaantui ja on pidätyskyvytön, koska yksi hänen selkänikamistaan vaurioitui. Hänet lähetettiin Jinzhoun vankilaan tuokokuussa 2012. Hänen sukulaisensa ja ystävänsä eivät ole saaneet vierailla hänen luonaan, koska hän ei suostu luopumaan vakaumuksestaan harjoittaa Falun Gongia.

Ranskasta saapunut turistiryhmä allekirjoitti vetoomuksen saatuaan tietää tosiasioista. He olivat järkyttyneitä kuullessaan, että Kiinan kommunistinen puolue on osallisena elinryöstöihin elossa olevilta mielipidevangeilta.

Nuoret miehet vaativat vapauttamaan Lu Kailin, joka on vangittuna Kiinassa


Falun Gongin harjoittajat Malesiasta järjestivät 10. joulukuuta rauhanomaisen mielenilmauksen Kiinan suurlähetystön edessä vastustaakseen Kiinan kommunistisen puolueen tekemiä elinryöstöjä.

Malesialaiset harjoittajat tukivat DAFOH-järjestön vetoomuskampanjaa ja keräsivät Malesiasta yli 69 000 allekirjoitusta, mukaan lukien 480 allekirjoitusta lääkäreiltä, 227 lakimiehiltä ja 15 kansanedustajilta.

Falun Dafa -tutkimuskeskuksen puheenjohtaja Yang Sheng toivoi, että kaikissa maissa otettaisiin käyttöön laki, joka estää laittoman elinsiirtoturismin Kiinaan. Hän sanoi: “Malesian terveysministeriö on lopettanut hyljinnänestolääkkeiden antamisen potilaille, jotka ovat saaneet elinsiirron ulkomailla. Tämä on yksi askel elinkaupan estämiseksi. He ovat toimineet oikein.”

Falun Gongin harjoittajat ottivat myös vastaan kutsun Malaysia Bar -yhdistyksen hyväntekeväisyyspäivälliselle. Harjoittajat kertoivat yksityiskohtaisesti Kiinan kommunistipuolueen julmista elinryöstöistä yli 700 lakimiehelle. Esitelmä otettiin hyvin vastaan, ja monet vieraat ilmaisivat arvostavansa sitä, että heille kerrottiin Kiinassa tapahtuvasta joukkotuhonnasta. Monet olivat järkyttyneitä rikoksesta ja ottivat tietomateriaaleja jakaakseen niitä eteenpäin.

Malaysia Bar -yhdistyksen tapahtumalla oli positiivinen vaikutus lakimiehiin

Vaino jatkuu

Vaikka asiasta harvoin kerrotaan uutisten kärkipäässä, Falun Gongin vaino on jatkunut tähän päivään asti Kiinassa. Harjoittaja Wang Huilian (nainen) kertoi, että hänen entinen työtoverinsa Yao Changli (nainen) pidätettiin heinäkuussa 2013, koska hän jakoi tietomateriaalia Falun Gongista. Yaoa pidetään vangittuna Changchunin pidätyskeskuksessa, ja hän on kohtaamassa vankilatuomion. Che Pingping (mies), joka on erinomaisin arvosanoin valmistunut opettaja Koillis-Kiinan opettajayliopistosta, vietiin kotinsa edustalta poliisin toimesta lokakuussa 2013. Häntä kidutetaan pakkosyöttämällä, ja hänen henkensä on vaarassa.

Niin kauan kuin vaino jatkuu, Falun Gongin harjoittajat Kiinassa ovat vaarassa joutua vangituksi, elinryöstön tai kidutuksen uhriksi, tai tapetuksi.

Entinen Koillis-Kiinan opettajayliopiston luennoitsija Wang (nainen) kertoi New Yorkin lehdistötilaisuudessa 10. joulukuuta: “Minut pidätettiin laittomasti maaliskuussa 2004, ja pakkotyöleirillä minulta otettiin useita verikokeita. Verikokeet olivat muka osa terveystarkastusta. Itse asiassa Kiinan kommunistipuolue vainoaa Falun Gongia tuhotakseen sen. Elinryöstöt elossa olevilta vangeilta on osa julmaa menettelytapaa tuhota harjoittajat.”

Englanniksi:
http://en.minghui.org/html/articles/2013/12/14/143608.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.