Ukraina: Taidenäyttely – Totuudenmukaisuus, Laupeus, Kärsivällisyys – oli menestys

Tammikuun 12. 2009, Ukrainan pääkaupungissa Kievissä, esiteltiin ensimmäistä kertaa taidenäyttely ”Totuudenmukaisuus, Laupeus, Kärsivällisyys”. Näyttely houkutteli monia näyttelyvieraita. Paikallisia mediakanavia saapui myös raportoidakseen tapauksesta. Kaikki näyttelyn 22 teosta olivat Falun Gong –harjoittajien tekemiä.

Ukrainan Falun Dafa –yhdistyksen edustajaa haastatellaan radioon

Vierailijat kuuntelevat keskittyneesti taulujen kuvausta

Ukrainan Falun Dafa –yhdistyksen edustaja kertoi, että jokainen teos käsittelee jotain, joka on tapahtunut Falun Gong –harjoittajille. Ne kuvaavat brutaalia Falun Gongin vainoa Kiinassa ja heidän vakaata uskoaan, kaikista vaikeuksista huolimatta.

Taidenäyttelyn ”Totuudenmukaisuus, Laupeus, Kärsivällisyys” avajaisissa ukrainalainen artisti Aulaster sanoi: ”Tässä näyttelyssä näemme, että taiteilijat yrittävät saavuttaa ihmisten omantunnon, muodostaa kuvan uskon vainoamisesta ja Falun Gong –harjoittajien järkkymättömyydestä.”

Näyttelyvieras Andrew sanoi: ”Jokainen taulu on mestariteos. Teosten luonne on hyvin elävä ja koen tunteen jonkinlaisesta voimasta. Teos Kiinan kommunistipuolueen elinryöstöstä eläviltä Falun Gongin harjoittajilta aiheuttaa sen, että sydämessä tuntuu hyvin raskaalta.”

Kun vieraat olivat nähneet näyttelyn, useat antoivat palautetta. He toivoivat, että taidenäyttely voitaisiin pitää useammassa paikassa, jotta useammat saisivat tietää, että ”Falun Dafa on hyvä” ja että Totuudenmukaisuus, Laupeus, Kärsivällisyys on hyvä.”

Taulut, joita esiteltiin, olivat erilaisista taustoista lähtöisin olevien tunnettujen taiteilijoiden luomia teoksia. Falun Gongin harjoittaminen teki heistä terveitä ja harmonisia. Teokset osoittavat oikeamielisen, todellisen myötätunnon ja elämän valoisan puolen ja saavat katsojat tuntemaan oikeamielisyyden ja kauneuden. He kuvaavat myös kultivoinnin kauneutta ja meneillään olevaa Falun Gongin vainoa Kiinassa. He ilmaisevat totuutta ”hyvät teot palkitaan ja huonot teot rangaistaan” ja he kuvaavat harjoittajien päättäväisyyttä ja horjumatonta uskoa ja heidän ponnistuksiaan vainoa vastaan.

Ruotsiksi: http://se.clearharmony.net/articles/200901/21049.html

Englanniksi : http://www.clearharmony.net/articles/200901/47654.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.