Ranska: Pariisissa järjestettiin tapahtuma Kiinan kommunistipuolueen rikosten paljastamiseksi

Huhtikuun 25. päivänä tuli kuluneeksi seitsemän vuotta siitä, kun Falun Gongin harjoittajat vetosivat kommunistisen puolueen ylimmän johdon asuin- ja työpaikan edessä. Pariisin La Bourse –aukiolla – missä myös ranskalainen uutistoimisto AFP ja Ranskan pörssi sijaitsevat – järjestettiin ihmisoikeustapahtuma Kiinan kommunistisen puolueen rikosten paljastamiseksi sekä Kiinassa hiljattain syntyneen vapausliikkeen tukemiseksi (kymmenen miljoonaa kiinalaista on ilmoittanut eroavansa Kiinan kommunistipuolueesta The Epoch Times –sanomalehden verkkosivuilla). Kun tiedot Kiinan hallituksen perustamista keskitysleireistä, joissa eläviltä ihmisiltä poistettiin sisäelimiä, tulivat julkisuuteen, ranskalaiset osoittivat mieltään välittömien toimenpiteiden käynnistämiseksi ja KKP:n hirmutekojen pysäyttämiseksi.

Ohikulkijat lukivat uutispimentoon jääneestä Falun Gongin vainosta

Huhtikuun 25. päivänä 1999 yli kymmenentuhatta Falun Gongin harjoittajaa kokoontui mielenilmaukseen Pekingin Zhongnanhain (eli Kiinan hallituksen hallintokompleksin ja ylimmän johdon asuinpaikan) eteen. Vetoomus päättyi näennäisesti yhteisymmärrykseen, ja vaikutti siltä, että Falun Gongin harjoittajat saisivat harjoittaa menetelmää ilman kommunistipuolueen häirintää. Ei mennyt kuitenkaan kuin vajaat kolme kuukautta, kun puolueen silloinen johtaja Jiang Zemin petti lupauksensa ”antaa kiinalaisille vapaus harjoittaa Falun Gongia”, ja käynnisti kansanmurhaksi luokiteltavan vainon.


Falun Gongin harjoittajat tekevät aktiivisesti töitä Kiinassa tapahtuvan vainon lopettamiseksi.

”Kun natsien joukkotuhon pysäyttäminen epäonnistui, toisen maailmansodan jälkeen ympäri maailmaa luvattiin, että sama ei toistuisi enää koskaan. Ikävä kyllä tänä päivänä – viisikymmentä vuotta myöhemmin – samat julmuudet toistuvat Kiinassa. Kiinan keskitysleireillä tapahtuvien rikosten selvittämiseksi on välittömästi käynnistettävä tutkimukset”, sanoi Ranskan Falun Gong –yhdistyksen edustaja Alexis puheessaan.”Kiinan keskitysleireillä tapahtuvien rikosten selvittämiseksi on käynnistettävä välittömästi tutkimukset”, sanoi Ranskan Falun Gong –yhdistyksen edustaja puheessaan.

Ohikulkijat allekirjoittivat nimensä vetoomukseen, jossa tuomittiin Kiinan kommunistipuolueen hirmuteot.

La Bourse -aukion tapahtuma sai runsaasti tukea eri tahoilta: ”En ole koskaan kuullut mistään näin julmasta. Kansainvälisen yhteisön on tehtävä asialle välittömästi jotain, sillä välinpitämättömyys [KKP:n rikoksia kohtaan] tarkoittaa näiden julmuuksien hyväksymistä”, sanoi tapahtumapaikalle sattunut Valentine.

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a33025-article.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.