Falun Gongin harjoittajat lähes 20 Euroopan maasta osallistuvat Lontoon lehdistötilaisuuteen

Lauantaina 15. päivä tammikuuta 2005 pidettiin lehdistötilaisuus Lontoon keskustassa Whitehallissa, aivan pääministeri Tony Blairin virka-asuntoa vastapäätä. Tilaisuuden tarkoituksena oli paljastaa ja tuomita Falun Gongin harjoittajien vaino joka on jatkunut jo yli viisi vuotta. Useat sadat Falun Gongin harjoittajat lähes 20 Euroopan maasta osallistuivat suurimittaisiin Lontoon aktiviteetteihin tuodakseen esille kansanmurhan, joka tapahtuu Kiinassa Falun Gongin harjoittajia vastaan.

Euroopan Falun Dafa -yhdistyksen puhemies Peter Jauhal avasi lehdistötilaisuuden ja kiitti ihmisiä osallistumisesta. Samalla hän esitteli ensimmäisen puhujan, Suur-Lontoon lainsäädännön puhemiehen, Brian Colemanin. Coleman totesi, että hän oli ilahtunut nähdessään Falun Gongin harjoittajat marssimassa Lontoon kaduilla ja ilmaisi tukensa vainon lopettamiselle. Hän julisti, että Falun Gongin vastaista vainoa on mahdotonta hyväksyä ja hän toivoi että se saadaan päätökseen mahdollisimman nopeasti.

Colemanin puheen jälkeen oli vuorossa arvostettu Britannian entinen diplomaatti Lord Thurlow. Lord Thurlow kertoi kuulijoille, että Kiinan kommunistihallinto on ”hallitus joka ei kunnioita omaa perustuslakiaan eikä sen omia lakejaa” ja paljasti kuinka Jiang Zemin henkilökohtaisesti päätti käyttää väkivaltaa Falun Gongin harjoittajien vainoamiseen. Jiangin kollegat eivät tukeneet tätä päätöstä Kiinan hallituksessa. Lord Thurlow käsitteli myös aikaansaannoksia Jiangin oikeuden eteen saattamiseksi. Hän päätti puheensa pyytämällä kaikkia hallituksia ja maailman ihmisiä ”tukemaan tämän vainon lopettamisessa.”

Brian Coleman Lord Thurlow

Friends of Falun Gong Eurooppa, John Dee

Englannin Falun Gongin harjoittajat lukivat seuraavaksi lausuntoja useilta Britannian VIP-henkilöiltä, jotka eivät päässeet osallistumaan tilaisuuteen: Lord Hylton, Charles Tannock MEP, Oxfordin piispa, Gerard Batten MEP, John Bowis MEP, Claude Moraes MEP, Baroness Uddin ja Jean Lambert MEP lähettivät parhaat toivotuksensa tilaisuuteen.

Lord Hylton tuomitsi 100 000 Falun Gongin harjoittajan vankeudet pakkotyöleireillä ja totesi, että harjoittajien kiduttaminen ja tappaminen on suuri häpeä. Samaa mieltä oli MEP Gerard Batten, joka sanoi olevansa ”hyvin surullinen” kuullessaan Falun Gongin harjoittajien vainosta Kiinassa.

Euroopan parlamentin jäsen ja Euroopan parlamentin ihmisoikeuskomitean varapresidentti Charles Tannock lähetti terveisensä konservatiivien ryhmältä, joista useat ovat olleet aktiivisia Kiinan ihmisoikeuksien tukemisessa. Tannock puhui kuinka Internet on Kiinassa hallituksen valvomaa, hän tuomitsi Kiinan järjestelmällisen kidutuksen käytön ja paljasti kuinka sopimaton kuolemantuomion käyttö on johtanut länsimaissa sen laajamittaiseen tuomitsemiseen. Falun Gongia harjoittavien kiinalaisten kuolemantapauksien määrä on nyt yli 1200. Tämä on virallinen ihmisoikeusjärjestöjen vahvistama luku; todellisen lukumäärän sanotaan olevan jopa yli 10 000.

John Dee, Euroopan Friends of Falun Gongin puhemies vetosi Kiinan johtajaan Hu Jintaoon Falun Gongin vainon lopettamiseksi. Hän pyysi myös Britannian hallitusta valaisemaan tietä Kiinan hallituksen painostamiselle parantamaan Falun Gongin harjoittajien ihmis- ja perusoikeuksia. Dee puhui myös positiivisista vaikutuksista, joita Falun Gongin harjoittaminen on tuonut yhteiskuntaan, sekä kuinka Falun Gongin harjoittajien ihmisoikeuksien tukeminen on tärkeämpää kuin kauppasuhteet Kiinan kanssa.

Konferenssi päättyi Peter Jauhalin puheeseen Euroopan Falun Dafa -yhdistyksen puolesta. Hän totesi, että tällaisen suuren kokoontumisen tarkoitus on saada ihmiset tietämään totuus Falun Gongista, vainosta sekä maailmanlaajuisista ponnistuksista, jotka ovat tuomassa rikollisia oikeuden eteen kansanmurhasta, kidutuksesta sekä rikoksista ihmisyyttä vastaan useissa Euroopan maissa kuten Espanjassa, Saksassa, Belgiassa sekä Iso-Britanniassa.

Useat tiedotusvälineet osallistuivat lehdistötilaisuuteen Harjoittajat ympäri Eurooppaa osallistuivat tilaisuuteen

Jauhal jatkoi puhettaan toteamalla, että Euroopan Falun Gongin harjoittajat toimivat yhteistoimin Kiinan kanssaharjoittajien kanssa paljastaakseen viisi vuotta kestäneen kansanmurhan vainokampanjan, ja että heidän yhdistyneet ponnistuksensa ovat tuomassa tätä vainoa päätökseen. Hän lupasi Euroopan Falun Gongin harjoittajien puolesta, että he jatkavat tämän häpeällisen ja epäinhimillisen vainon paljastamista. Hän totesi: ”Falun Gongin vainolle ei ole paikkaa ystävällisessä, suvaitsevassa ja sivistyneessä maailmassa. Maailma tarvitsee totuudenmukaisuutta, laupeutta ja kärsivällisyyttä.”

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a24360-article.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.