Ranska: Harjoittajat kutsuttiin Kaakkois-Aasiassa toimiviin ihmisoikeusjärjestöjen konferenssiin

Tärkeä konferenssi ihmisoikeuksien ongelmista Vietnamissa, Laosissa, Burmassa, Kambodzassa ja Kiinassa avattiin 18. päivä joulukuuta 2004 Kulttuuri- ja koulutuskeskuksessa Pariisissa. Muutamia satoja ihmisiä otti osaa konferenssiin. Aasian ihmisoikeusjärjestöt paljastivat vakavia ihmisoikeuksien rikkomuksia näissä autoritaarisissa ja kommunistisissa maissa. Jiang Zeminin Kiinan kommunistipuolueen menneillään oleva Falun Gongin vaino herätti kaikkien sydämessä levottomuutta. Se sai kaikkien järjestöjen ja osanottajien huomion konferenssissa ja vaino tuomittiin päättäväisesti.Falun Gongin harjoittajat oli kutsuttu kertomaan konferenssisaliin lisää Falun Gongista. Julisteet kuvasivat eri kidutusmenetelmiä joita Jiangin hallitus käyttää vainotessaan Falun Gongin harjoittajia Kiinassa. Kaikki asiaan kuuluvat raportit ja tiedotuspaketit Falun Gongin harjoittajien vainosta vietiin lyhyessä ajassa. Ihmiset osoittivat myötätuntoa Falun Gongin harjoittajien kärsimyksille Kiinassa.

Falun Gongin ranskalaisen yhdistyksen puheenjohtaja puhui konferenssissa: ”Falun Gong on suosittu qigong-harjoitus kiinalaisten ja muiden maiden ihmisten keskuudessa. Se on erittäin hyvä kultivointimenetelmä. Falun Gong on saanut monia palkintoja ja julkilausumia monista maista. Kiinassa arvioitiin olevan 70-100 miljoonaa ihmistä jotka harjoittivat Falun Gongia sen julkisen esittelyn jälkeen, vuodesta 1992 lähtien. Harjoitus on täysin vapaaehtoinen.”

”Sen levittämisen aikana Kiinassa, Falun Gong sai myös monia palkintoja ja paljon tukea Kiinan hallitukselta. Kiinan Pariisin suurlähetystö kutsui Falun Gongin perustajan hra Li Hongzhin pitämään luentoja Falun Gongista vuonna 1995 Kiinan suurlähetystön kulttuuriministeriön osastolle. Jiang Zeminin henkilökohtainen kateus ja itsekkyys sai hänet aloittamaan julman vainokampanjan Falun Gongia vastaan. Viiden vuoden vainon aikana 1195 viatonta Falun Gongin harjoittajaa on menettänyt henkensä, useita tuhansia on tuomittu laittomasti vankilaan, useita tuhansia pidetään vankina mielisairaaloissa ja satoja tuhansia on laittomasti vangittuna pakkotyöleireillä. ”

Falun Gongin yhdistyksen puheenjohtaja kiitti järjestöjä ja yksityishenkilöitä heidän tuestaan ja toivoi että: ”Kaikki hyväsydämiset ihmiset maailmassa haluavat tukea meitä ja tuomitsevat kanssamme tämän julman vainon.”

Amnesty Internationalin edustaja, joka vastaa ihmisoikeusrikosten tutkimuksista Kiinassa, puhui myös konferenssissa. Hän kysyi muutamia kysymyksiä Falun Gongin ranskalaisen yhdistyksen puheenjohtajalta ja oli tyytyväinen vastauksiin. Konferenssin osanottajilla oli tilaisuus olla henkilökohtaisesti mukana kysymys- ja vastaustapahtumassa koskien Falun Gongia. Keksityt valheet ja Jiangin hallituksen propaganda ei enää hämännyt heitä.

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a24011-article.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.