Hollannin kansallinen radio haastattelee Hollannin Falun Gong -yhdistyksen lakimiestä kanteesta kidutuksesta ja kansanmurhasta Jiang Zeminiä vastaan

Keskustelun johdattelija (J): Falun Gongin filosofinen liike, joka on kielletty Kiinassa, menee oikeuteen Hollannissa. Tämän liikkeen hollantilaiset kannattajat syyttävät entistä Kiinan presidenttiä Jiang Zeminiä Falun Gongin harjoittajien kansanmurhasta ja kidutuksesta. Liesbeth Zegveld on hollantilaisen Falun Gong -yhdityksen lakimies. Hyvää huomenta.

Liesbeth Zegveld (LZ): Hyvää huomenta

J: Aiotte tehdä haasteen oikeuteen?

LZ: Aiomme.

J: Mikä on haasteenne?

LZ: Haaste on kansanmurhasta ja kidutuksesta, jonka Kiinan entinen presidentti Jiang Zemin on aiheuttanut ja johon muut henkilöt osallistuvat.

J: Miksi Kiina itse asiassa vainoaa Falun Gongin kannattajia?

LZ: Niin, sitä on vaikea tietää täydellisesti, mutta sillä on tekemistä uhasta kommunismia vastaan, uhasta nykyiseen valtaan. Teidän täytyy tietää, että on olemassa yli 100 miljoonaa Falun Gongin harjoittajaa, joista 70 miljoonaa asuu Kiinassa. Se on niin suuri määrä, että jos heidät nähtäisiin poliittisena liikkeenä, mitä he ehdottomasti eivät ole, silloin sen voisi nähdä uhkana vallalle. Mutta kuten sanoin, se on ehdottomasti epäoikeutettua, mutta luulen ….

J: Tämä on se mikä on sen takana. Ja nyt haluatte haastaa hänet oikeuteen ja mitä tapahtuu sen jälkeen?

LZ: Sen jälkeen se on periaatteessa julkisen syyttäjän asia päättää onko tosiasiat haasteessa laittomia ja jos sen todella voi määritellä olevan kansanmurhaa tai kidutusta, onko tarpeeksi todisteita siihen ja onko Hollannilla tuomiovaltaa nostaa syyte näiden tosiasioiden perusteella.

J: Niin, mutta miksi hollantilainen tuomari välittäisi kidutuksesta ja kansanmurhasta Kiinassa, kuinka surullista se onkin?

Z: Siksi, että on hollantilaisia uhreja.

J: Kuinka monta?

LZ: Meillä ei ole todellisia määriä tällä hetkellä, mutta olemme ottaneet kaksi tapausta esimerkiksi siitä mitä tapahtui hollantilaisille Falun Gongin harjoittajille.

J: Mutta haluatte tietenkin enemmän. Haluatte, että sitä käsitellään periaatteessa?

LZ: Kyllä, tietenkin. Falun Gongia ei rajoiteta rajoihin; kansanmurha ei myöskään ole rajoitettu rajoilla. Se on koko maailmaa käsittävä ongelma, ja nyt kun meillä on Kansainvälinen Rikosoikeus Haagissa ja meillä on Jugoslavian tribuuni – nämä vakavat rikosasiat – kaikkien maiden tulisi tunnistaa ne. Emme voi muuten käsitellä ongelmaa. Kiina ei ainakaan tee koskaan mitään sen vuoksi. Joten se riippuu muista maista ja se on todella vakava ongelma. Amnesty International on vahvistanut että noin 1200 ihmistä on jo kuollut , joista meillä on itse asiassa todisteita.

J: Mutta olettakaamme että onnistuisitte siinä että Hollannin tuomari ottaa esille tämän oikeusjutun ja ehkä jopa tuomitsee Jiang Zeminin. Ja seuraava kysymys on, entä sitten?

LZ: No, kysymys syyttäjäpuolelle on ”entä sitten?” On tietenkin totta, että Jiang Zemin ei ole täällä. Jos viittasitte siihen, niin olette oikeassa. En näe syylliseksi todistamisen tapahtuvan niin kauan kun hän ei ole täällä. Mutta voi tietenkin laittaa vangitsemismääräyksen tai valmistella oikeusasian sillä tavalla, että jos hän tulee niin hänet voi vangita. Ja tämä asettaa hieman painostusta asialle. Jos tämä tapahtuu useissa maissa, niin hän ei silloin enää ole vapaa menemään mihin hän haluaa.

J: Onko hänen oltava Hollannissa ennen kuin hänet voi vangita?

LZ: Hollannin lainkäyttöalue loppuu Hollannin rajalla. Hollanti voi kirjottaa vangitsemismääräyksen tai vaatia, että hänet otetaan kiinni muissa maissa jos he haluavat mennä niin pitkälle. Tämä on tietenkin se mitä toivomme, mutta saammepa nähdä jos niin tapahtuu. Hollanin virkamiehet voivat pidättää hänet vain Hollanin maaperällä.

J: Hyvä on, Liesbeth Zegveld, Hollannin Falun Gongin yhdistyksen lakimies. Paljon kiitoksia.

LZ: Ilo on minun puolellani.

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a23552-article.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.