Suomen Falun Dafan harjoittajia lähetystökäynnillä kaupunginvaltuustossa

Falun Dafan harjoittajia Helsingistä kävi tapaamassa kaupunginvaltuutettuja eri puolueista 24.4.2019. Aiheena oli Kiinan hallinnon kulttuuriesitysten painostaminen.

Tapaamiseen tuli kolme valtuuston edustajaa: Mika Ebeling (kd), Atte Harjanne (vihr) ja Henrik Nyholm (vas, varavaltuutettu)

Heille näytettiin alustuksena lyhyt videoesitys Shen Yunista ja kerrottiin samalla esityksen taustoista. Miten monissa maissa Shen Yunin yleisö on ottanut esityksen innostuneesti ja haltioissaan vastaan, onhan kysymys Kiinan monituhatvuotisesta, rikkaasta kulttuuriperinnöstä.

Ilmari Nevasmaa, Falun Dafan harjoittaja, kertoo Shen Yun -esityksiin kohdistuvasta häirinnästä.

Kuvassa vasemmalta alkaen Atte Harjanne (vihr), Henrik Nyholm (vas), Mika Ebeling (rd) ja Sinikka Suontakanen (Suomen Falun Dafa-yhdistyksen pj.)

Diakuvia apuna käyttäen kerrottiin, kuinka newyorkilaisen esittävän taiteen yrityksen, Shen Yunin, toimintaa on häiritty ja estetty Euroopassa ja muissa maissa. Esimerkkejä oli useita. Samanlaista häirintää ja painostusta tapahtui myös Suomessa vuonna 2008 Shen Yunin esiintyessä Tampere-talolla. Myös tästä on raportointeja ja tutkimustietoa.

Sinikka Suontakanen, Suomen Falun Dafa-yhdistyksen puheenjohtaja, esitti kaupunginvaltuuston edustajille kaksi kysymystä: ”Onko hyväksyttävää, että vieras valta vaikuttaa Suomen kulttuuriesityksiin? Onko Suomessa kulttuurin vapautta?”

Henrik Nyholm totesi heti alustuksen jälkeen: ”Todella hyvä, mahtavaa, että voidaan tehdä jotain konkreettisesti.” Hän totesi myöhemmin: ”Uskon pystyväni jollain tavalla vastaamaan valtuustoryhmille ja toivon, että Helsinki on turvallinen paikka kaikille esityksille. Me kaikki tiedämme Kiinan taloudelliset sidokset. Nämä tavat eivät saa rantautua Suomeen. Pelko on pahinta”, hän sanoi.

Mika Ebeling sanoi: ”Uskon Kiinan vaikuttamiseen, mutta en hyväksy tällaista rajoittavaa toimintaa heidän taholtaan.” Hän halusi myös tarkemmin tietää siitä, millaista häirintää Suomessa oli tehty Shen Yun -esitysten estämiseksi Tampereella 2008.

Valtuutetut ottivat harjoittajat hyvin vastaan ja olivat erittäin yhteistyöhaluisia. He antoivat omat yhteystietonsa, jotta heille voidaan lähettää lisää asiaa selventäviä artikkeleita ja linkkejä.

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.