Falun Gongin harjoittajat protestoivat Kiinan suurlähetystön edessä Pariisissa

Falun Gongin harjoittajat kokoontuivat Kiinan suurlähetystön eteen Kiinan johtajan Xi Jinpingin vieraillessa Pariisissa 25. maaliskuuta 2019. He vastustivat Falun Gongin vainoa, joka on kestänyt Kiinassa pian 20 vuotta sekä Kiinan hallinnon systemaattisia elinryöstöjä eläviltä Falun Gongin harjoittajilta, jotka on vangittu vakaumuksensa vuoksi.

He kehottivat Xi’tä lopettamaan välittömästi hirvittävät rikokset ihmisyyttä vastaan ja pidättämään entisen Kiinan johtajan, Jiang Zeminin, joka käynnisti vainon vuonna 1999. He myös kehottivat Ranskan presidenttiä Emmanuel Macronia nostamaan esiin Kiinan ihmisoikeusrikokset tapaamisessa Xi’n kanssa ja vaatimaan vainon välitöntä lopettamista.

Kiinan kommunistisen hallinnon rikos

Ranskan Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja Tang Hanlong puhui tapahtumassa Kiinan suurlähetystön edessä Pariisissa 25. maaliskuuta 2019

Tang Hanlong tuomitsi Kiinan kommunistipuolueen (KKP) Falun Gongin harjoittajien vangitsemiset, kidutukset, aivopesun ja elinryöstöt. ”Julmuuden laajuus on historiassa vertaansa vailla”, hän sanoi.

Tang puhui elinryöstöjen julmuuksista Kiinassa. Yhdistyneiden kansakuntien ihmisoikeusneuvoston (UNHRC) ja YK:n erityisraportoijan mukaan kaksi kolmasosaa Kiinan pakkotyöleirien vangeista on Falun Gongin harjoittajia, ja nykyään vangittujen määrä lasketaan sadoissa tuhansissa. Raportin arvion mukaan kymmeniltä tuhansilta vangeilta, mukaan lukien Falun Gongin harjoittajat, on poistettu elimiä vastoin heidän tahtoaan Kiinassa vuosittain. Tang kehotti kansainvälistä yhteisöä tutkimaan nämä asiat.

Falun Gongin harjoittajien mielenilmaus Kiinan suurlähetystön edessä 25. maaliskuuta 2019.

Tri Harold King, DAFOH:n jäsen (Lääkärit elinryöstöjä vastaan -järjestö), tuomitsi myös KKP:n elinryöstöt Falun Gongin harjoittajilta, uiguureilta, tiibetiläisiltä ja kristityiltä. Hän halusi ihmisten tietävän, että elinsiirrot ja elinsiirtomatkailurikokset Kiinassa heikentävät lääketieteen etiikkaa ja ovat ristiriidassa kansainvälisten sopimusten kanssa.

Hän oli huolissaan siitä, että elinsiirtoon Kiinaan matkustavien potilaiden riski on suuri, koska he rikkovat kansainvälistä oikeutta ostamalla siirtoelimiä. Hän oli huolissaan myös siitä, että lääkärit Kiinassa ovat hyväksikäytettyjä ja pakotettuja osallistumaan elinryöstöihin. ”Haluamme, että Xi lopettaa nopeasti vainon ja elinsiirtomatkailun”, hän sanoi.

Tri Harold King puhui tapahtumassa.

Falun Dafa -yhdistyksen asianajaja Alexandre Gabard sanoi, että Pariisin poliisi on evännyt kolme kertaa harjoittajien lupahakemukset mielenilmaisua varten Kiinan suurlähetystön edessä viime vuosina, mahdollisesti Kiinan virkamiesten painostuksen vuoksi. Joka kerta harjoittajat veivät asian Pariisin hallinto-oikeuteen, jossa todettiin, että harjoittajilla ei ollut aikomusta häiritä yleistä järjestystä ja poliisilaitoksen päätös peruttiin. ”Ranskan lait suojaavat selvästi sanan-, kokoontumis- ja yhdistymisvapautta, mukaan lukien tämä tapahtuma”, Gabard sanoi.

Paikka, jonka poliisilaitos alun perin hyväksyi maaliskuun 25. mielenilmaisulle, oli kaukana suurlähetystöstä. Kun harjoittajat tekivät valituksen, poliisi perui päätöksensä ennen oikeuden kuulemista ja hyväksyi tapahtuman nykyisen sijainnin. ”Näen [Falun Gongin harjoittajissa] sinnikkyyttä ja epäitsekkyyttä. He eivät luovuttaneet tässä taistelussa, mikä on hyvä asia, Gabard sanoi.

Falun Dafa -yhdistyksen asianajaja Alexandre Gabard.

Pariisilaiset tukevat Falun Gongia

Anita Richard on harjoittanut Falun Gongia lähes 20 vuotta. Hän työskenteli oikeuslaitoksessa, kunnes jäi eläkkeelle. Hän puhui poliisin ja sotilaspoliisin kanssa, jotka oli lähetetty ylläpitämään järjestystä tapahtumassa, ja kertoi heille harjoituksen eduista. Monet viranomaiset ottivat Falun Dafa -esitteitä ja ilmaisivat kiinnostuksensa harjoituksen oppimiseen.

Falun Gongin harjoittaja Anita Richard.

Jeanne, asianajajan avustaja, oli järkyttynyt perehdyttyään Kiinan harjoittamaan vainoon ja kidutukseen. "Mielestäni [elinryöstöt eläviltä harjoittajilta] on täysin mahdotonta hyväksyä ja se on pelottavaa. Se on ihmisyyden vastaista. Minä en voi uskoa, että kukaan olisi voinut tehdä niin vain tavoitellakseen taloudellista hyötyä!”, hän sanoi.

Jeanne

Anne Marie työskenteli kätilönä, kunnes jäi eläkkeelle. Kun hän kuuli, että harjoittajia pidätettiin ja surmattiin heidän elintensä vuoksi, koska he uskoivat Totuudenmukaisuuteen, Myötätuntoon ja Kärsivällisyyteen, hän liikuttui.

”Tämä on erittäin tärkeä viesti ja kaikkien täytyisi kuulla se. Kerron tästä ihmisille, joita tunnen”, hän sanoi. ”Toivon, että Macron on puhunut Kiinan johtaja Xi:lle tästä asiasta. Kuinka sen voisi sallia jatkuvan?”

Anne Marie tukee harjoittajien pyrkimyksiä lopettaa vaino.

Sandrine työskentelee valtion virastossa. Hän sanoi olevansa liikuttunut siitä, kuinka harjoittajat ovat sinnikkäästi ja rauhanomaisesti ponnistelleet viimeisten 20 vuoden aikana. ”Ihmisten on tiedettävä tästä, ja kannatan heidän mielenosoituksiaan. Minua koskettaa heidän pyrkimyksensä taistella rauhan puolesta”, hän sanoi.

Sandrine

Englanniksi: http://en.minghui.org/html/articles/2019/3/30/176328.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.