Dokumenttielokuva ”Kirje Masanjiasta” esitettiin Euroopan parlamentissa

Dokumenttielokuva ”Kirje Masanjiasta” esitettiin Euroopan parlamentissa 4. joulukuuta. Tapahtumaan osallistui kansainvälisten ihmisoikeusjärjestöjen, Yhdistyneiden Kansakuntien (YK) ja tiedotusvälineiden edustajia. Tapahtuman järjestäjä oli Euroopan parlamentin jäsen Tomas Zdechovskyn (MEP) Tšekin tasavallasta.

”Kirje Masanjiasta” kertoo käsinkirjoitetusta kirjeestä, jonka oregonilainen Julie Keith löysi Kmart-myymälästä ostamastaan Halloween-koristepakkauksesta. Kirje oli lähetetty pahamaineiselta Kiinan työleiriltä nimeltä Masanjia, ja sen oli pakkotyötä tekevä Sun Yi laittanut salaa pakkaukseen.

Sun Yi oli viety työleirille, koska hän harjoitti Falun Gongia, henkistä harjoitusmenetelmää, jonka Kiinan kommunistinen puolue (KKP) kielsi vuonna 1999.

Sun Yi ja kirje, jonka hän kirjoitti Masanjian työleirillä (Flying Cloud Productions)

Tapahtumaa isännöi Euroopan parlamentin jäsen Tomas Zdechovsky. Panelistit (vasemmalta oikealla): elokuvan ohjaaja Leon Lee, MEP Tomas Zdechovskyn ja Willy Fautré kansainvälisen Ihmisoikeudet ilman rajoja -yhdistyksen (Human Rights Without Frontiers) johtaja ja perustaja.

MEP Tomas Zdechovsky: Elokuva paljastaa täsmällisemmän kuvan Kiinastaz

Tomas Zdechovsky on kotoisin Tšekin tasavallasta. Hänen isoisänsä oli viety keskitysleirille, ja useat hänen perheenjäsenistään tapettiin siellä. Hän oli nähnyt dokumentin ennen esitystä ja isännöi tapahtumaa auttaakseen ihmisiä näkemään Kiinan vielä selkeämmin.

Hän sanoi elokuvan paljastavan elävästi ja kattavasti Kiinan yhteiskunnan pimeän puolen KKP:n hallinnan alla, ja kuinka se sortaa monia Kiinan kansalaisia, erityisesti Falun Gongia ja muita uskontoja harjoittavia.

Hän kiitti Sun Yi’tä hänen rohkeudestaan ja sanoi liikuttuneensa siitä, kuinka Sunin vaimo tuki miestään. Zdechovsky piti elokuvan kohokohtana sitä, jossa Sun tapasi amerikkalaisen naisen, Julie Keithin, joka oli löytänyt Sun Yi’n kirjoittaman kirjeen Halloween-koristepakkauksessa.

Zdechovsky oli tukemassa joulukuussa 2013 hyväksyttyä Euroopan parlamentin päätöslauselmaa, jossa vastustetaan elinryöstöjä Kiinassa. "Meillä on oltava avoin vuoropuhelu Kiinan kanssa näistä ongelmista. Yksi ongelmista oli ja on edelleen elinryöstöt. Emme voi lopettaa avoimia keskusteluja. Emme voi sanoa, että tätä ongelmaa ei ole olemassa”, Zdechovsky sanoi.

"Mielestäni kommunismilla ei ole tulevaisuutta, ei enää", hän lisäsi. ”Näimme tämän Euroopassa. Jälkikommunistisissa maissa kommunismi on menossa alaspäin. Kun näen, mitä he ovat tehneet katolisille, Falun Gongin harjoittajille ja muille uskonnollisille yhteisöille – sitä on ehdottomasti mahdotonta hyväksyä!”

Willy Fautré: Meidän on ryhdyttävä toimiin paljastaaksemme vainon

Kansainvälisen Ihmisoikeudet ilman rajoja -yhdistyksen johtaja ja perustaja Willy Fautré sanoi, että elokuva oli hyvin koskettava ja että tällaisten asioiden pitäisi olla esillä suuremmassa mittakaavassa.

"Mielestäni on tärkeää jakaa tosiasioita Kiinasta tässä 28 jäsenvaltion instituutiossa, ja poimia informaation, jota haluamme korostaa ja lisätä sen näkyvyyttä, koska on ryhdyttävä toimiin, jotta voidaan yrittää ratkaista tukahduttamis- ja diktaattorijärjestelmän ongelmat Kiinassa.

Yhdistyneiden Kansakuntien jäsen: Sano "Ei" vainolle

Kurt Nielsen on YK:n jäsen Tanskasta. Hän oli kaupungissa konferenssin ajan ja tarttui tilaisuuteen nähdäkseen dokumentin. Hän sanoi, ettei hän ollut tiennyt paljon Falun Gongista ennen tapahtumaa. Hän oli hyvin liikuttunut vakaumuksesta, jota Sun Yi osoitti.

"Pidin dokumentista, mutta se on kamala tarina! Meidän on puhuttava suoraan. Meillä täytyy olla omatunto. Ihmisoikeudet ovat erittäin tärkeitä Euroopassa," Nielsen sanoi. "Eurooppa-neuvostossa meillä on ihmisoikeustuomioistuin. Euroopan kansalaiset voivat saattaa hallitukset, jotka eivät noudata näitä sääntöjä, tuomioistuimen eteen.”

Nielsen sanoi jakavansa tarinan ihmisille kotikaupungissaan ja yhdistyksissä, joissa hän on mukana.


Englanniksi: http://en.minghui.org/html/articles/2018/12/16/173646.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.