Yli 1300 Falun Gongin harjoittajaa marssi Pariisissa

Yli 1300 Falun Gongin harjoittajaa 31 Euroopan maasta osallistui paraatiin Pariisissa Place de la Boursella 30. syyskuuta 2017. Paraatia johti harjoittajien Tian Guo -marssiorkesteri, jota seurasi vyötärörumpuryhmä, lohikäärmetanssi, taivaalliset neidot kauniissa asuissaan ja harjoittajia tekemässä Falun Gongin harjoitusliikkeitä.

Harjoittajat pyysivät tukea lopettamaan Kiinan kommunistipuolueen (KKP) Falun Gongiin kohdistama vaino, joka on kestänyt 18 vuotta. Paraatissa harjoittajat pitelivät marssiessaan julisteita, joiden tarkoituksena oli lisätä tietoisuutta Kiinan valtiojohtoisesta elinryöstötoiminnasta eläviltä harjoittajilta Kiinassa, ja he myös kehottivat Kiinan kansalaisia eroamaan KKP:n jäsenyydestä.

Paraati lähti liikkeelle Place de la Boursesta ja kulki Pariisin oopperan, Royal Palacen ja useiden vilkkaiden katujen kautta päätyen Louvreen.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
Yli 1300 Falun Gongin harjoittajaa marssii Place de la Boursesta Pariisin oopperan, Royal Palacen ja useiden vilkkaiden katujen kautta päätyen Pariisin Louvreen 30. syyskuuta 2017.

 
Tang Hanlong, Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja Ranskassa, puhuu paraatissa.

Falun Dafa -yhdistyksen Ranskan puheenjohtaja Tang Hanlong puhui paraatissa sanoen, että Falun Gong on rauhallinen harjoitusmenetelmä, joka seuraa periaatteita totuudenmukaisuus, myötätunto ja kärsivällisyys. Terveydellisten vaikutustensa ansiosta se levisi nopeasti. Kateudesta ja pelosta menettää valta KKP:n entinen johtaja Jiang Zemin aloitti Falun Gongin vainon 20. heinäkuuta 1999.

Tämä vaino on johtanut Falun Gongin harjoittajien dokumentoituihin kuolemiin viimeisten 18 vuoden aikana. Monet muut ovat joutuneet kidutetuiksi uskonsa vuoksi ja jopa surmattu heidän elimistään saadun hyödyn vuoksi. Jiang Zemin vastaa suoraan vainon alkamisesta ja jatkumisesta.

Tang Hanlong kehotti demokraattisia hallituksia, kansalaisjärjestöjä, toimittajia ja kaikkia muita työskentelemään yhdessä vainon lopettamiseksi.

Entinen ranskalainen ministeri: Tuemme Falun Gongin harjoittajia vainon lopettamiseksi

 
Entinen ranskalainen ministeri Françoise Hostalier puhuu tapahtumassa.

Françoise Hostalier, joka puhui tapahtumassa, antoi tukensa harjoittajien pyrkimyksille saada vaino loppumaan. Hän kehotti KKP:n hallitusta lopettamaan vainon.

Hostalier kehui tapahtuman järjestäjiä heidän hellittämättömistä pyrkimyksistään turvata kiinalaisten perusihmisoikeudet. Hän sanoi: "Meillä on onni elää Ranskassa, vapauden ja demokratian maassa. Jokaisella on sanan, ajattelun ja uskonnon vapaus. Älkäämme unohtako niitä, jotka eivät ole niin onnellisia. Tästä syystä me voimme kokoontua tänään."

Hän sanoi, että satoja tuhansia kiinalaisia on vangittu, kidutettu ja lähetetty pakkotyöleireille, koska he uskovat Falun Gongiin, ja että kukaan ei voi kieltää sitä, että KKP:n hallinto suorittaa pidätyksiä, kiduttaa ja tappaa, ja varsinkin, kun puhutaan valtiojohtoisesta elinryöstötoiminnasta eläviltä ihmisiltä.

Hän kehotti kiinalaisia johtajia: "Pyydän teitä vapauttamaan Falun Gongin harjoittajat vankiloista tai psykiatrisista sairaaloista. Antakaa kansalaisillenne uskonnonvapaus. Pysäyttäkää kamala elinryöstötoiminta. Seuraava askel on saada rikoksentekijät oikeuden eteen."

Hän rohkaisi paraatin osanottajia: "Älkää luovuttako! Te olette toivo siitä, että oikeudenmukaisuus vallitsee. Teidän ansiostanne oikeus ja vapaus vallitsevat!"

"Tarvitsemme energiaa ja rauhallisen mielen"

 
Keitzelin pariskunta

Ikrame-et-daniel-Keitzel on projektin johtaja yrityksessä. Häntä ja hänen miestään veti puoleensa paraatin väriloisto. Hän sanoi: "Tämä menetelmä on hyödyllinen. En ymmärrä, miksi sitä vainotaan ... Marssi tuo rauhaa ja onnea Pariisille näinä epävakaina aikoina."

François Barrieu, harrastajavalokuvaaja, otti valokuvia kulkueesta. Hän sanoi: "Marssi on hyvin rauhallinen ja sää hyvä." Hän sanoi, että Falun Gongin totuudenmukaisuuden, myötätunnon ja kärsivällisyyden periaatteet ovat hyviä arvoja, jotka edesauttavat vähentämään stressiä ja elämään kauemmin. Kuultuaan vainosta hän sanoi: "Tämä täytyy paljastaa koko maailmalle. Se on väärin."

 
Yleisöä lukemassa Falun Gong -lehtisiä

 
Kuvanveistäjä Joelle-Lionne

Kuvanveistäjä Joëlle Lionne sanoi: "Olen yllättynyt, että en tiennyt tätä asiaa. Paraatissa ihmiset näyttävät erittäin ystävällisiltä. He hymyilevät. Totuudenmukaisuus, myötätunto ja kärsivällisyys ovat suuria arvoja. Kaikkien tulisi ajatella niin."

 
Thibeau (ensimmäinen oikealta), Josette (toinen vasemmalta) ja Alais (ensimmäinen vasemmalta)

Tapahtumavastaava Thibeau sanoi: "Tämä marssi on ihana. Nämä ihmiset ovat lämpimiä ja ystävällisiä. Tällä on hyvä peruste." Josette samasta ryhmästä sanoi: "Meidän pitäisi allekirjoittaa vetoomus ja auttaa lopettamaan vaino."

 
Gala Chenasha

Gala Chenasha Los Angelesista, Kaliforniasta, sanoi: "Minusta he ovat erittäin siroja. Pidän väreistä ja musiikista." Hän myös arvosti paraatin kokoa ja positiivisuutta.

Michele Sage, englanninkielenopettaja Pariisista, sanoi: "Tunsin paljon energiaa, kun tein qigongia ja meditaatiota nuorena. Nykyään ihmiset ovat stressaantuneita erilaisten paineiden alaisina ja tulevat itsekkäiksi. Nämä ihmiset paraatissa kuitenkin seuraavat totuudenmukaisuutta, myötätuntoa ja kärsivällisyyttä, mikä on mielenkiintoista."

Paraati kiinnittää huomion vainoon

 
Arnaud-Antonique

Arnaud-Antonique, yksityinen tapahtumajohtaja, keskusteli harjoittajien kanssa ja sanoi: "Allekirjoitin vetoomuksen toivoen suojelevani kaikkien ihmisten turvallisuutta. Mielestäni tämä marssi on osoitus rohkeudesta, joten ymmärrän, että heitä on kuultava, jotta he selviävät. En tiedä paljonkaan Falun Gongista, mutta uskon, että totuudenmukaisuus, myötätunto ja kärsivällisyys ovat välttämättömiä ihmisille. On oltava kansalaisvuoropuhelua vastakkainasettelun sijaan."

Hän jatkoi: "KKP ylläpitää vainoa, koska se tietää [puolueen] itsensä toimivan väärin. Tällaista marssia tarvitaan Pariisissa, joka on kokenut useita terrori-iskuja. Ihmiset ymmärtävät, että myötätunnon voima leviää."

 
Claude-Ross-de-Miollis

Claude-Ross-de-Miollis, eläkkeellä oleva välittäjä, joka näki marssin Louvren edustalla, sanoi: "Paraati on hyvä. Täällä on monia kiinalaisia turisteja. Heidän täytyy olla yllättyneitä nähdessään tämän marssin. Ihmisten on kyettävä ilmaisemaan itseään. Minkään vallan ei pitäisi kieltää sananvapautta."

"Ranskassa järjestetty paraati on hieno, koska Ranska noudattaa ihmisoikeuksia. Nyt Kiina kiinnittää huomiota siihen, mitä tapahtuu Ranskassa. Näin ollen tämä marssi on erittäin hyvä ja voi antaa kiinalaisten tietää [vainosta]. Falun Gongin vaino on epäoikeudenmukainen. Vainoaminen riistää ihmisiltä perusoikeuden sananvapauteen."

 
Harjoittaja kertoo Falun Gongista kiinalaisille vierailijoille.

Sylvie, kirjanpitäjän sihteeri, otti valokuvia paraatista. Hän sanoi: "Tällainen marssi on hyvä. Tiedän jonkun verran vainosta. Meidän on toimittava. Tämä ei voi jatkua. On liikaa epäoikeudenmukaisuutta. Itse asiassa monet ranskalaiset eivät tiedä tästä asiasta."

 
 
 
Harjoittajat kertovat Falun Gongista ja jakavat esitteitä katsojille.

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.