Lainsäätäjät ja ihmisoikeusaktivistit keskustelevat Kiinan elinryöstöistä

Saksan lainsäätäjät halusivat tietää lisää yksityiskohtia Falun Gongin vainosta Kiinassa ennen 35. Euroopan unioni‒Kiinan ihmisoikeudet -vuoropuhelua.

Saksan liittopäivien jäsenet, Michael Brand ja Martin Patzelt, kutsuivat Falun Dafa -yhdistyksen ja muita ihmisoikeusjärjestöjä vuoropuheluun maanantaina 17. lokakuuta 2016.

 

Vasemmalta oikealle: Zhou Lei, Saksan Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja, Falun Gongin harjoittaja Ding Lebin, ja kaksi kansainvälisen ihmisoikeusyhteisön hallituksen jäsentä Manyan Ng ja Hubert Koerper, sekä liittopäivien jäsen Martin Matzelt ja Michael Brand, joka on Labor Camp Foundationin edustaja ja liittopäivien jäsen.

Valiokunnan puheenjohtaja tuomitsee valtiojohtoiset elinryöstöt Kiinassa.

Ihmisoikeuskomitean ja humanitaarisen avun (Humanitarian Aid) puheenjohtaja Michael Brand on ollut jo pitkään huolissaan Kiinan ihmisoikeusrikkomuksista. Torjuttuaan Kiinan suurlähetystön pyynnöt poistaa artikkeleita Kiinan ihmisoikeuskysymyksistä verkkosivuiltaan hänen viisumihakemuksensa Kiinan matkaa varten hylättiin toukokuussa 2016.

Maanantaisessa vuoropuhelussa ihmisoikeusaktivistien kanssa Brand otti esille kanadalaisen ihmisoikeusasianajaja David Matasin, ja entisen diplomaatin, David Kilgourin, sekä amerikkalaisen toimittajan, Ethan Gutmannin, yhteistyössä suorittamien Kiinan pakkoelinryöstöjä koskevien tutkimusten uudet tulokset. Hän uskoo, että Kiinassa tehtyjen elinsiirtojen taakse kätkeytyy enemmän rikoksia, kuin mitä on vielä paljastettu.

Patzelt: Saksan hallituksen pitäisi kieltää "elinsiirtoturismi" Kiinaan.

Patzelt sanoi, että vaikka Saksa ja Kiina tekevät yhteistyötä liike-elämässä, Saksan hallituksen ei pitäisi myydä sieluaan taloudellisen hyödyn takia.

Hän totesi, että Israelin ja Espanjan hallitukset ovat jo säätäneet lait, jotka kieltävät "elinsiirtoturismin", joka koskee ihmisiä, jotka menevät Kiinaan varmistaakseen siirrännäisen saannin laittomasti. Hänen mukaansa Saksan hallituksen olisi seurattava perässä.

Patzelt totesi, että Falun Gongin harjoittajat ajattelevat itsenäisesti, ja että Kiinan kommunistipuolue tietää, ettei se pysty hallitsemaan henkistä ryhmää, ja käynnisti Falun Gongin vainon pelosta. Hän sanoi, että vain diktaattorit pelkäävät ihmisiä, jotka ajattelevat itse.

Zhou Lei, Saksan Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja, kertoi lainsäätäjille tosiasiat vainosta. Hän korosti niiden Falun Gongin harjoittajien valtavaa määrää, jotka ovat kadonneet, hyvin todennäköisesti valtiojohtoisten elinryöstöjen uhreina.

Kansainvälinen ihmisoikeusyhteisö: Saksan pitäisi ”kuuluttaa” Euroopan parlamentin päätöslauselmaa.

Manyan Ng ja Hubert Koerper, Kansainvälisen ihmisoikeusyhteisön jäsenet Saksassa, sanoivat lainsäätäjille, että heidän organisaationsa tiedotti Saksan hallitusta Kiinan elinryöstöistä kymmenen vuotta sitten.

He muistuttivat, että kiinalaiset sairaalat tekevät 60 000‒100 000 elinsiirtoa vuosittain; määrä, joka on huomattavasti suurempi kuin todellinen elinten luovuttajien määrä.

He muistuttivat lainsäätäjiä siitä, että Yhdysvaltain kongressi ja Euroopan parlamentti hyväksyivät äskettäin päätöslauselmat, joissa vaaditaan Kiinan hallitusta lopettamaan tämä käytäntö. Euroopan parlamentti vaati myös perusteellista tutkimusta tästä asiasta.

Kansainvälinen ihmisoikeusyhteisö kehotti Saksan hallitusta noudattamaan Euroopan unionin päätöslauselmaa ja kieltämään "elinsiirtoturismin" Kiinaan.

Falun Gongin harjoittajia edustavien asianajajien toimintaa estetään Kiinassa.

Falun Gongin harjoittaja Ding Lebin puhui yli 200 000 vainon uhrin nostamista rikoskanteista entistä Kiinan johtajaa, Jiang Zeminiä, vastaan.

Ding kertoi osanottajille, että Wang Yu, kiinalainen asianajaja, ja Ludovic Trarieux, kansainvälisen ihmisoikeuksien palkinnon voittaja vuonna 2016, jotka ovat puhuneet vainottujen Falun Gongin harjoittajien puolesta, oli pidätetty heinäkuussa 2015, ja he ovat olleet vangittuina siitä lähtien.

Ding mainitsi myös Zhang Zanningin, toisen ihmisoikeusasianajajan ja oikeustieteen professorin, jota hallitus on estänyt toimimasta hänen puolustaessaan Falun Gongin harjoittajia.

Kaksi lainsäätäjää sanoi, että saadusta huomattavasta todistusaineistosta johtuen heillä ei ollut epäilystä elinryöstöjen olemassaolosta Kiinassa, ja he kehottavat Saksan hallitusta ja liittopäiviä ryhtymään toimiin tämän rikoksen lopettamiseksi.


Englanniksi: http://en.minghui.org/html/articles/2016/10/22/159642.html

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.