Tian Guo -marssiorkesteri soittaa Kiinan suurlähetystön henkilökunnalle

Marssiorkesteri, jossa oli lähes 120 Falun Gongin harjoittajaa, soitti sinfoniakappaleen Kiinan suurlähetystön edessä Budapestissa 22. elokuuta 2016.

Unkarin parlamenttitalolta alkaneen 3 kilometrin paraatin jälkeen orkesteri tuli Kiinan suurlähetystölle. Heidän esittämänsä musiikki pohjautuu rikkaaseen kiinalaiseen kulttuuriin, jota Kiinan kommunistipuolue on yrittänyt tuhota viime vuosikymmeninä.

Monet orkesterin jäsenistä eivät ole pelkästään muusikoita, vaan myös kiinalaisia pakolaisia, jotka eivät voi palata kotimaahansa johtuen Kiinan kommunistihallinnon julmasta vainosta Falun Gongin harjoittajia kohtaan. Jotkut jäsenistä ovat olleet vangittuina pakkotyöleireille Kiinassa kieltäydyttyään luopumasta vakaumuksestaan.

 
Tian Guo -marssiorkesteri Kiinan suurlähetystöllä Budapestissa.

Kidutuksen uhri puhumassa

Noin 15 minuutin musiikkijakson jälkeen nuori kiinalainen mies, joka soitti orkesterissa, astui eteenpäin ja ilmoitti suurlähetystön henkilökunnalle: "Mahtava Tian Guo -marssiorkesteri on saapunut. Erään kappaleen nimi oli "Hyvä onni", toivottavasti se tuo teille onnea.

"Älkää olko mukana kommunistisen puolueen vääryyksissä, puolueen vuoksi... Kuunnelkaa musiikkiamme sydämellänne. Tässä piilee onni, jonka olemme tuoneet teille", hän jatkoi.

 
Nuori, Kiinan työleiriltä selviytynyt mies, vetoaa Kiinan lähetystön henkilökuntaan.

Vetoaminen Wang Zhiwenin vapauttamiseksi

Harjoittajien banderolleissa vaadittiin Wang Zhiwenin välitöntä vapauttamista. Hän oli yksi ensimmäisistä Falun Dafa -yhdistyksen pääkoordinaattoreista Manner-Kiinassa. Wang pidätettiin 20. heinäkuuta 1999, päivänä, jolloin Jiang Zemin (silloinen Kiinan kommunistipuolueen johtaja) aloitti väkivaltaisen vainokampanjan Falun Gongia vastaan.

Wang on ollut lähes 15 vuotta vankilassa, jossa häntä kidutettiin. Hänen hampaansa ovat vahingoittuneet, ja hänen kyntensä lävistettiin neuloilla, häntä myös valvotettiin viikon kerrallaan. Lisäksi hän oli lukittuna käsirautoihin pienessä häkissä pitkän aikaa ja häntä pahoinpideltiin.

Vankilasta vapautumisensa jälkeen Wang oli viranomaisten jatkuvan valvonnan alaisena. Hänen perheensä on yrittänyt saada hänet Yhdysvaltoihin, mutta Kiinan rajavalvojat tuhosivat Wangin passin hänen yrittäessään lähteä maasta perheensä kanssa.

Monilla harjoittajilla on ollut samankaltaisia kokemuksia perheenjäseniin kohdistuneesta vainosta heidän vakaumuksensa vuoksi. Heidän toiveensa on, että harjoittajat Kiinan ulkopuolella puhuvat uhrien puolesta.

 
"Olkaa hyvä ja vapauttakaa Wang Zhiwen"

Rauhanomaiset ponnistelut jatkuvat

Unkarin Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja sanoi puheessaan: "Emme vetoa organisaatioihin vaan yksittäisten ihmisten sydämiin. Me todella toivomme, että ne ihmiset, jotka ovat aktiivisesti tai passiivisesti tukeneet tätä vainoa, tulevat järkiinsä ja lopettavat väärinkäytöksensä.

"On olemassa hyviä esimerkkejä siitä, miten Kiinan poliisi kieltäytyy noudattamasta käskyjä harjoittajien vainoamiseen. Myös muita virkamiehiä on tehnyt samoin. Haluamme kannustaa useampia yhteistyökumppaneita lopettamaan vääryydet, jotta he voisivat nähdä kommunistipuolueen propagandan läpi.

"Falun Gongin harjoittajat eivät ole rikollisia eivätkä ansaitse tulla tapetuksi sen vuoksi, että heidän vakaumuksensa eroaa kommunistipuolueen ideologiasta. Falun Gongin periaatteet ovat totuudenmukaisuus, myötätunto ja kärsivällisyys. Elämme näiden periaatteiden mukaisesti ja käytämme rauhanomaisia keinoja vastustaa julmaa vainoa."

Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.