Korea: Falun Dafa -päivän juhla Soulissa

(Minghui.org) Toukokuun 12. päivänä Falun Gongin harjoittajat juhlivat Soulissa 14. maailman Falun Dafa -päivää. Noin 1000 harjoittajaa ja 30 kutsuvierasta osallistui juhlaan. Useiden organisaatioiden edustajia ja Soulin kaupunginvaltuuston jäsen Li Zhengzan, lähettivät onnittelukirjeen tapahtumaan.

Puheita pitivät Korean Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja Quan Hongda, Pusan yliopiston professori Cui Youyuan sekä CIPFG:n (Coalition to Investigate the Persecution of Falun Gong, yhdistys joka tutkii Falun Gongin vainoa) Korean edustaja Zheng Qiuchen.

Ennen juhlallisuuksia harjoittajat tekivät yhteisharjoituksia, ja esittivät musiikkia, esillä oli myös tietoa Falun Gongista ja vainosta. Monet ihmiset olivat ihastuneita tapahtumasta.

Korean Falun Dafa -yhdistyksen puheenjohtaja Quan Hongda

Cui Youyuan, ylin kuva, ja Zheng Qiuchen tuomitsivat Falun Gongin vainon ja kiittivät harjoittajien rauhanomaista vastarintaa.

Souliin 10 vuotta sitten muuttanut Jin katseli esitystä pitkään ja sanoi: "Kiinan kansalla tulisi olla uskonvapaus. Minä ja kaikki ystäväni tiedämme Kiinan julmista elinryöstöistä. Me tuomitsemme sen." Harjoittajien tuella Jin erosi kommunistisesta nuorisoliitosta.Ryhmä perinteisiin korealaisiin asuihin pukeutuneita harjoittajia piti esillä banderolleja paraatin edessä. Heidän jälkeensä tuli Tian Guo -marssiorkesteri rumpuineen, sekä joukko harjoittajia, jotka esittelivät harjoitusliikkeitä. Joillakin harjoittajilla oli käsissään vainossa kuolleiden harjoittajien kuvia.

Juhlan päätteeksi harjoittajat toivottivat Mestari Li Hongzhi'lle hyvää syntymäpäivää.


Englanniksi:
http://en.minghui.org/html/articles/2013/5/19/140003.html


Voit vapaasti tulostaa ja jakaa kaikkia Clearharmonyn artikkeleita, mutta pyydämme mainitsemaan lähteen.